bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

 • 22 września 2021
 • wyświetleń: 343

Jak czytać opakowania kosmetyków?

Materiał partnera:

Na opakowaniach kosmetyków znajdziemy wiele różnych informacji oraz symboli. Nic z tego, co znalazło się na opakowaniu, nie trafiło tam przez przypadek. Warto więc przy zakupie zwracać uwagę na opakowania kosmetyków. Ale jak je czytać? Wyjaśniamy!

Whitpress


Data ważności kosmetykówWięcej o dacie ważności przeczytasz tutaj: https://estetico.pl/data-waznosci-kosmetykow

Kupując dany kosmetyk, zawsze powinniśmy zwrócić uwagę na jego datę ważności. Jest to bardzo ważne, ponieważ używanie przeterminowanych kosmetyków jest niebezpieczne dla zdrowia naszej skóry. Jest to także gwarancja, że w danym terminie zachowane będą właściwości produktu. Data ważności kosmetyków na opakowaniu może być zapisana w 3 formach:
 • Napis "Najlepiej zużyć przed końcem..."
 • Symbol klepsydry, obok którego powinna napisana być data przydatności. Takie oznakowanie jest stosowane tylko w przypadku kosmetyków, których termin ważności jest krótszy niż 30 miesięcy
 • Symbol PAO, czyli symbol otwieranego słoiczka. W ten sposób określa się, ile czasu po otwarciu produkt może być użytkowany. Na słoiczku najczęściej podana jest liczba miesięcy. Przykładowo 6M oznacza, że produkt po otwarciu możemy użytkować przez 6 miesięcy. Symbol słoiczka PAO jest najczęściej umieszczany na kosmetykach, których data ważności jest dłuższa niż 30 miesięcy.


Kosmetyki testowane na zwierzętachWięcej o kosmetykach stosowanych na zwierzętach przeczytasz tutaj: https://estetico.pl/kosmetyki-testowane-na-zwierzetach

Od 2004 roku na terenie Unii Europejskiej kosmetyki nie mogą być testowane na zwierzętach. Wiele firm na swoich produktach umieszcza jednak informacje, że nie stosują takich praktyk. Na opakowaniach możemy ją znaleźć pod symbolem króliczka. Jest też spotykana pod napisem, Beauty Without Cruelty (piękno bez okrucieństwa), BWC lub Not tested on Animals (nie testowano na zwierzętach).

Skład kosmetykówWięcej o składzie kosmetyku przeczytasz tu: https://estetico.pl/sklad-kosmetykow

Składy kosmetyków często niezbyt wiele mówią klientom. Ich odczytanie nie jest jednak tak trudne, jak się wydaje. Składniki produktu na opakowaniu wymienione są w kolejności malejącej względem ilości ich użycia w produkcie. Z kolei składniki, które stanowią 1% składu lub mniej są wymienione na końcu w dowolnej kolejności.

W składzie muszą także pojawić się alergeny zapachowe, jeśli ich stężenie wynosi 0,001 w produkcie niespłukiwanym lub 0,01 w produkcie spłukiwanym. Jeśli ich stężenie jest mniejsze, to nie muszą zostać wymienione w składzie.

Na liście składników znajdziemy także informacje o barwnikach. Możemy łatwo je znaleźć, ponieważ są poprzedzone skrótem "Cl" (Colour Index). Jeśli dany kosmetyk występuje w kilku wariantach kolorystycznych, to w składzie zostaną wymienione wszystkie barwniki niezależnie od tego, który z nich został użyty w tym konkretnym wariancie kosmetyku.


Na co jeszcze zwrócić uwagę?Ilość informacji na opakowaniu kosmetyków może przytłaczać. Zwracać uwagę powinniśmy przede wszystkim na datę ważności kosmetyków, ich skład oraz informację o testowaniu na zwierzętach. Innych informacji i oznaczeń nie powinniśmy jednak zupełnie pomijać. Zwrócić uwagę powinniśmy również na:
 • Szczególne ostrzeżenia - np. "nie stosować u dzieci poniżej 5 lat". Ostrzeżenia tego typu znajdziemy na wielu produktach.
 • Informacja o testowaniu dermatologicznym - najczęściej znajdziemy ją w formie napisu "preparat testowany dermatologicznie". Informacja ta oznacza, że preparat podczas testów dermatologicznych nie wykazał drażniących właściwości.
 • Dłoń położona na książce - powinniśmy poszukać tego symbolu na opakowaniu, jeśli nie możemy znaleźć na nim składu produktu. Oznacza on, że do opakowania dołączona jest ulotka, w której znajdziemy wszystkie niezbędne informacje. Jest to praktyka stosowana najczęściej w przypadku kosmetyków niewielkich rozmiarów.
 • Zawinięta strzałka - ten symbol oznacza, że skład kosmetyku znajdziemy pod naklejoną etykietą.
 • Napis UVA - napis ten znajdziemy na opakowaniach kosmetyków, które chronią naszą skórę przed promieniami przeciwsłonecznymi i jest zgodny z wymogami Unii Europejskiej.
 • Planeta Ziemia - symbol kuli ziemskiej oznacza, że kosmetyk jest bezpieczny dla ozonu. Takie kosmetyki nie zawierają freonów, które powodują ocieplania się klimatu i niszczenie warstwy ozonowej.