bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 10 września 2021
  • wyświetleń: 1701

Mieszkańcy najstarszych osiedli czują się zaniedbani

Mieszkańcy najstarszych osiedli mieszkaniowych w Bielsku-Białej są zaniepokojeni polityką miasta. Chodzi o opieszałość w modernizacji tamtejszej infrastruktury. Ratusz odpiera zarzuty.

Żeromskiego
Mieszkańcy najstarszych osiedli czują się zaniedbani · fot. Google Maps


O przedłożenie strategii miasta w przedmiocie rewitalizacji najstarszych osiedli mieszkaniowych w Bielsku-Białej zaapelował radny Konrad Łoś. Jak przypomniał, już w 2016 roku wnioskował w sprawie przeprowadzenia remontów w rejonie ulic Stefana Żeromskiego, Romualda Traugutta i Piastowskiej. Wtedy wniosek poparło 100 mieszkańców. W efekcie - jak podkreśla - powstała dokumentacja, uzyskano także pozwolenie. Zaplanowano również kwotę na realizację pierwszego etapu.

- Niestety na początku 2020 roku prezydent zawiesił realizację inwestycji argumentując swoje stanowisko potrzebą realizacji zadań na rzecz walki z niską emisją, co świadczy o zupełnym braku umiejętności godzenia przez władze miasta zadań, które realizują różne cele w sferze polityki remontowej w zasobie mieszkaniowym miasta i zmierzają do zaspokojenia uzasadnionych potrzeb mieszkańców - stwierdził przedstawiciel bielszczan.

Jak dodał, "mieszkańcy zarzucają gminie brak racjonalności i spójności w działaniu, zważywszy iż zadanie jest przygotowywane do realizacji a nakłady na prace projektowo-koncepcyjne pochłonęły wiele środków publicznych". - Mieszkańcy obawiają się o zainwestowane dotychczas w projekt środki finansowe, aby nie uległy one zmarnotrawieniu, bo wówczas można mówić o niegospodarności. Powyższą decyzję uważam za pozbawioną celowości i szkodliwa dla miasta - stwierdził radny Łoś. Podobna sytuacja dotyczyć ma także Osiedla Piastowskiego.

Na modernizację infrastruktury mieszkańcy najstarszych osiedli jednak nie mają co liczyć. Jak bowiem dowiadujemy się w Ratuszu, „w perspektywie kilku najbliższych lat nie jest planowane przeznaczenie środków finansowych na kompleksowy remont infrastruktury na osiedlach mieszkaniowych położonych przy ul. Romualda Traugutta i Stefana Żeromskiego oraz przy ul. Dębowej i Kasztanowej.”

- Nie jest to, jak pan radny sugeruje, przejaw krótkowzrocznej i szkodliwej dla miasta i jego mieszkańców polityki, lecz wynik świadomego wyboru priorytetów w polityce remontowej komunalnego zasobu mieszkaniowego - broni się Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

Wyjaśnił, że podjęte zostały decyzje o likwidacji pieców węglowych w całym zasobie mieszkaniowym miasta, co „będzie miało znaczący wpływ na poprawę komfortu życia oraz zdrowie wszystkich jego mieszkańców”.

- Bardzo wysokie koszty tych działań ograniczają możliwości równoległej realizacji innych zadań, szczególnie że trwająca epidemia doprowadziła do zmniejszenia przychodów. Informuję jednocześnie, iż na bieżąco wykonywane są na terenie wymienionych osiedli remonty mające zapewnić bezpieczne korzystanie z infrastruktury drogowej oraz ciągów komunikacji pieszej. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby remonty ciągów komunikacyjnych były zgłaszane przez mieszkańców do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego - stwierdził wiceprezydent.

Dodał, że w ostatnich latach, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w każdym roku wykonuje tego typu zadania na zarządzanych terenach właśnie w tej formule. - Zwracam również uwagę, iż przedmiotowe osiedla zabudowane są budynkami stanowiącymi własność wspólnot mieszkaniowych z udziałem miasta, a zatem stan infrastruktury osiedlowej, w szczególności chodników oraz małe architektury, służącej mieszkańcom poszczególnych budynków powinien być źródłem troski nie tylko miasta, lecz wszystkich członków wspólnot mieszkaniowych. Do tej pory propozycje wydzierżawienia lub nabycia przez wspólnoty mieszkaniowe terenów wokół budynków i przejęcia kosztów utrzymania oraz remontów infrastruktury osiedlowej, przy udziale miasta odpowiadającym udziałowi we współwłasności, nie spotkały się z zainteresowaniem wspólnot - podsumował Kamiński.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.