bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 9 września 2021
  • wyświetleń: 1014

Czy gry komputerowe mogą nas rozwijać?

Materiał partnera:

Gry komputerowe cieszą się ogromną popularnością wśród młodzieży i dorosłych, każdy ma przynajmniej jedną zainstalowaną grę na swoim telefonie lub komputerze. Jest to dla zwykłego zjadacza chleba, forma rozrywki, coś, co pozwala oderwać się na chwilę od rzeczywistości i zatopić się w świat wirtualnej fantazji.

Whitpress


Tylko czy są one dla nas dobre i czy naprawdę mogą podnieść poziom agresji, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży?
Odpowiedź może nie wydawać się taka oczywista. Oczywiście, gry uzależniają i jeśli osoba uzależniona od gry zostanie nagle oderwana od świata wirtualnego i nie będzie mogła do niego natychmiast wrócić, zadziała u niego mechanizm psychiczny. Taka osoba będzie chciała jak najszybciej wrócić do przerwanej lub jakiejkolwiek gry, ponieważ będzie czuła dyskomfort w życiu realnym.

Osoba uzależniona także ma problemy z komunikacją wśród rówieśników, koncentracją oraz łatwo ma napady złości. Gracz, który spędza długie godziny przed komputerem, może nabawić się krótkowzroczności lub wad postawy.

Lecz co z dobrymi aspektami grania w gry?Przede wszystkim uczą umiejętności zarządzania, czy to ludźmi, czy zasobami materialnymi. Jest wiele gier strategicznych, które mogą nas tego nauczyć, co może się przełożyć na dorosłe czy też dalsze życie gracza
informatyka, grafika, fizyka czy nawet historia- mogłoby się wydawać, że młody człowiek może nauczyć się tych dziedzin nauki tylko w szkole, lecz jest to błąd. Praktycznie wszystkie gry posiadają określony algorytm (informatyka, matematyka), grafikę i przedstawiają czy tworzą jakąś historię, od mody po wojny
praca w grupie- warto pamiętać, że dużo gier nie opiera się tylko na jednym graczu, lecz na grupie kilku, którzy muszą sobie zaufać i razem odpowiedzialnie walczyć.

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy na polu bitwy i wszyscy wrzeszczą nam głośno do uch, że mamy coś wymyślić i u ratować nasz oddział przed pewną śmiercią- w takiej sytuacji znalazł się niejeden gracz. Sytuacje takie jak ta i podobne, uczą go lub ją umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach i wyjścia z sytuacji natychmiast
gry poprawiają naszą spostrzegawczość, zagranicznej kultury, historii, strategicznego myślenia, kreatywności, odwagi, a nawet języków obcych- zwłaszcza angielskiego.

Tak więc odpowiedź na pytania: Czy gry komputerowe mogą nas rozwijać? w większej mierze brzmi: tak, lecz ze względu na opinie publiczne czy stereotypy, przyjęło się, że gry tylko nam szkodzą i pogłębiają naszą agresję, zapominając, że medal zawsze ma dwie strony, i tak, gry mogą nas także rozwinąć w wielu kategoriach.