bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 10 września 2021
  • wyświetleń: 1330

Bulwary... Straceńskie, Leszczyńskie czy... Młodości?

Mieszkańcy Leszczyn chcą, by bulwary znajdujące się na terenie ich osiedla miały odpowiednią nazwę - "Bulwary Leszczyńskie". Jak się jednak okazuje, teren ten znany jako "Bulwary Straceńskie" tak naprawdę nie ma oficjalnej nazwy.

bulwary straconka
Bulwary... Straceńskie, Leszczyńskie czy... Młodości? · fot. google.com


Jak zauważył radny Maksymilian Pryga, wielu starszych mieszkańców osiedla Leszczyny mających doskonała pamięć historyczną zwraca uwagę na używanie oficjalnej nazwy Bulwarów jako „Młodości” a nie „Straceńskich”.

- Człon „Straceńskie" czasami wywoływał szereg uzasadnionych zastrzeżeń wśród rdzennych mieszkańców Leszczyn, z którymi spotykam się niemal każdego dnia. Zgodnie ze sprawdzonymi oraz potwierdzonymi w zapisach historycznych informacjami odcinek potoku, nad którym znajduje się zmodernizowany teren Bulwarów od boiska do koszykówki przy ulicy Górskiej, aż do parkingu przy kawiarni „Ciachomania" nie leży na terenie Straconki. Jest to obręb katastralny Leszczyny, teren obejmujący zakres działalności parafii Leszczyny, miejscowej Rady Osiedla Leszczyny, a także część gminy katastralnej Lipnik jeżeli skupimy się na nazewnictwie i numerach działek - wyjaśnił radny.

Ponadto, jak podkreślił, teren Bulwarów nosił w przeszłości nazwę „Bulwary Młodości", która widnieje jeszcze na starych mapach z okresu lat '60 i '70 XX wieku, kiedy pod dzisiejszym osiedlem Złote Łany powstało zapomniane już nieco osiedle Młodości budowane jako czyn społeczny socjalistycznej młodzieży Leszczyn skupionej wokół Fabryki Samochodów Małolitrażowych. Radny zwrócił się więc do władz miasta o rozważenie zmiany oficjalnej nazwy Bulwarów Straceńskich na „Bulwary", „Bulwary Leszczyńskie" lub „Bulwary Młodości".

Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej w odpowiedzi poinformował, że określenia „Bulwary Młodości" i „Bulwary Straceńskie" w przestrzeni miasta Bielska-Białej funkcjonują w praktyce jako nazwy zwyczajowe a nie urzędowe.

- Nazwa „Bulwary Straceńskie" pochodzi od nazwy potoku Straconka, który przepływa zarówno przez Straconkę jak i Leszczyny, w naturalny sposób łącząc te części miasta. Należy dodatkowo wskazać, że w przeszłości obie nazwy pojawiały się w różnych wydaniach planów miasta Bielska-Białej, jednakże wydawnictwa publikujące plany, jak również twórcy map internetowych nie podejmują działań konsultacyjnych w kwestii wykazywania prawidłowych nazw i oznaczeń w przestrzeni miejskiej - podkreślił.

I dodał, że przeprowadzenie formalnej procedury w sprawie nadania nazwy dla przedmiotowego obszaru, wymaga przede wszystkim złożenia do Prezydenta Miasta Bielska-Białej stosownego wniosku.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.