bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 12 września 2021
  • wyświetleń: 1027

Wypłata czternastej emerytury z urzędu, bez składania wniosku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Dodatkowe roczne świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, to znaczy nie trzeba będzie składać żadnego wniosku.
14. emerytura trafi do klientów ZUS wraz z wypłatami świadczeń listopadowych.

Wypłata czternastej emerytury z urzędu, bez składania wniosku
Wypłata czternastej emerytury z urzędu, bez składania wniosku · fot. ZUS


Czternasta emerytura będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. "Czternastki" nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Ile wyniesie "czternastka"Wysokość 14. emerytury, co do zasady, wynosi 1250,88 zł. Nie wszyscy otrzymają ją w pełnej kwocie. - Zgodnie z przepisami pełną kwotę "czternastki" otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają to dodatkowe świadczenie pomniejszone zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Zatem jeśli ktoś pobiera emeryturę w wysokości 3000 zł, to "czternastka" będzie przysługiwać w kwocie pomniejszej o 100 zł, czyli 1150,88 zł - wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. Co ważne - osoba, której kwota emerytury, bądź renty przekroczy 4150,88 zł brutto, nie będzie miała czternastej emerytury.

Nie trzeba składać wnioskuDodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie. Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

mp / bielsko.info, źródło: ZUS Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.