Reklama

Wiadomości

  • 10 września 2021
  • wyświetleń: 2547

Podczas wycieczki będzie można poznać tajemnice Hałcnowa

Stowarzyszenie "Olszówka" zaprasza na kolejną wycieczkę zorganizowaną z okazji 70-lecia połączenia Bielska i Białej. Tym razem podczas bezpłatnej wycieczki mieszkańcy będą mogli poznać tajemnice Hałcnowa. Start spaceru o godzinie 10.00 w sobotę, 11 września.

Podczas wycieczki będzie można poznać tajemnice Hałcnowa
Podczas wycieczki będzie można poznać tajemnice Hałcnowa · fot. Stowarzyszenie Olszówka


Leżący w północnej części Bielska-Białej Hałcnów, znany przeciętnemu bielszczaninowi z Sanktuarium Maryjnego, do dziś zachował rolniczy charakter. I mimo, iż nie powstały tu fabryki (jak w innych dawnych wsiach otaczających dwumiasto leżące nad rzeką Białą) to dawna szlachecka wieś włączona w granice miasta dopiero w 1977 r. skrywa wiele interesujących historii.

Mieszkający od dwóch dekad w Hałcnowie Wojciech Kominiak, autor wydanego w 2016 r. Leksykonu Hałcnowa już w najbliższą sobotę zaprasza wszystkich zainteresowanych na spacer po centrum dzielnicy , w czasie którego postara się opowiedzieć o miejscach i obiektach - tych istniejących i tych których już dawno nie ma. Poznamy dzieje obecnej Bazyliki, polskich i niemieckich szkół, historię Domu Polskiego oraz innych obiektów, które odsłonią swoje tajemnice.

Uwaga! Obowiązują limity uczestników i zapisy. Aby tego dokonać należy wysłać maila na adres: stowarzyszenieolszowka@gmail.com lub wysłać sms na numer telefonu 693 315 998. Prosi się o podanie imienia i nazwiska oraz której wycieczki dotyczy zgłoszenie (trzeba podać jej datę). Uczestnikami mogą być tylko osoby, które dostaną potwierdzenie zawierające informacje o miejscu zbiórki. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Wycieczki są bezpłatne. Dofinansowanie - Gmina Bielsko-Biała oraz Stowarzyszenie Olszówka ze środków pochodzących z 1% odpisu z podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Patronat - Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Zapraszamy - Jacek Zachara i Jakub Krajewski, koordynatorzy projektu.

mp / bielsko.info

źródło: Stowarzyszenie Olszówka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.