bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 3 września 2021
  • wyświetleń: 2791

[FOTO] W Willi Sixta podsumowali modernizację obiektu

Kilkadziesiąt osób, które miały swój wkład w rewitalizację willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej spotkało się 1 września w zabytkowym budynku przy ul. Adama Mickiewicza 24. Były podziękowania, relacje z remontu, historyczne i współczesne zdjęcia. Na zakończenie willa i okalający ją ogród rozbłysły animacjami świetlnymi przy dźwiękach nieznanych pereł muzyki polskiej - utworów Jana Sztwiertni w wykonaniu artystów Bielskiego Towarzystwa Muzycznego.

Reklama

W Willi Sixta podsumowali modernizację obiektu - 01.09.2021 · fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB


Koncert i animacje to część kilkudniowego programu kulturalnego Galeria zmysłów w Willi Sixta przygotowanego przez Galerię Bielską BWA z okazji Dni Bielska-Białej - jubileuszu 70-lecia połączenia obu miast. Przez trzy dni w ogrodzie willi odbywały się koncerty, spacery wśród róż i drzew, nocne zwiedzanie wystaw i animacje świetlne. Była to w sumie pierwsza okazja do tego, aby zabytkowy budynek po rewitalizacji na prawdę otworzył się dla mieszkańców. Do tej pory wszystkie plany oficjalnego otwarcia willi po remoncie krzyżowała bowiem pandemia.

Willa Sixta, zaprojektowana w stylu neorenesansowym, wybudowana została w 1883 roku przez słynnego architekta Karola Korna, autora wielu reprezentacyjnych budynków stojących do dziś w Bielsku-Białej. Okazała willa zajmuje przestrzeń pomiędzy ulicami Adama Mickiewicza a 3 Maja, okolona jest niewielkim ogrodem ze starymi drzewami, także pomnikowymi - rośnie tam miłorząb japoński. Właściciel willi Teodor Sixt - za życia jeden z najbogatszych mieszkańców Bielska, przedsiębiorca, działacz społeczny i filantrop - zmarły bezpotomnie w 1897 roku, pozostawił testament, zgodnie z którym żonie Annie przypadło prawo dożywotniego mieszkania w willi, a po jej śmierci willa i ogród miały stać się własnością miasta. Warunkiem było, że willa nie zostanie sprzedana i pozostanie jej nazwa: Willa Sixta.

Obecnie gospodarzem obiektu jest Galeria Bielska BWA, która pieczołowicie wyremontowanej willi zyskała wyjątkową przestrzeń do realizacji poszerzonego programu prezentacji sztuk wizualnych i edukacji kulturalno-artystycznej. Bielszczanie i odwiedzający miasto goście mogą oglądać wyczekiwaną od dawna stałą ekspozycję wybranych dzieł z bogatej Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA, która dotychczas prezentowana była tylko okazjonalnie na wystawach czasowych.

W budynku organizowane są również wystawy czasowe, koncerty, projekcje filmowe i działania performatywne, realizowane projekty edukacyjne: warsztaty, wykłady, spotkania. Co ważne, wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Stałymi użytkownikami Willi Sixta są też seniorzy, którzy uczęszczają tam do Klubu Seniora SIXT Wam. W budynku funkcjonuje również placówka wsparcia dziennego dla dzieci. Najmłodsi w willi biorą dział w zajęciach informatycznych, otrzymują pomoc w odrabianiu lekcji, do ich dyspozycji jest psycholog i terapeuci. Mogli uczestniczyć w zajęciach malarskich, edukacyjnych czy wycieczkach. W budynku jest też kuchnia, gdzie można prowadzić zajęcia kulinarne.

Osoby - których zasługą jest to, że dziś willa wygląda tak, jak wygląda, i funkcjonuje na rzecz mieszkańców w różnym wieku - spotkali się 1 września w jej wnętrzach. Remont odbył się dzięki projektowi pod nazwą "Rewitalizacja willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej" realizowanemu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 / Oś priorytetowa X Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna, którego beneficjentem była Galeria Bielska BWA. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło około 5,5 mln zł. Całkowity koszt remontu to około 11 mln zł. Koncepcję rewitalizacji i projekt architektoniczny willi przygotowało i prowadziło Biuro Architektoniczne ARS Architektura w Tychach.

To, jak wygląda w tej chwili historyczny budynek, jest zasługą ściśle ze sobą współpracujących osób i instytucji - pracowników Galerii Bielskiej BWA, która była inwestorem i beneficjentem europejskiego grantu, wojewódzkiego konserwatora zabytków, Wydziału Inwestycji i Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miasta w Bielsku-Białej, architekta oraz wykonawcy remontu.

Główne prace w willi przy ul. Mickiewicza 24 objęły remont elewacji i tynków wewnętrznych, wymianę instalacji lub montaż nowych, jak np. grzewczej, przysposobienie piwnicy do celów użytkowych i budowę windy. Renowacji doczekał się też budynek dawnej wozowni i ogrodzenie wokół willi. W ramach projektu powstało siedem miejsc parkingowych. Uporządkowany został także teren wokół obiektu.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.