bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 21 sierpnia 2021
  • 22 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 865

Wycieczka ulicami Białej. Zaprasza Stowarzyszenie Olszówka

Za nami:

Na kolejną wycieczkę - pod hasłem Józefińska Biała - zaprasza 22 sierpnia Stowarzyszenie Olszówka Główną osią wycieczki ulicami miasta Białej będzie ulica 11 Listopada. dr Ewa Janoszek poprowadzi uczestników wycieczki starym traktem cesarskim wiodącym na wschód, w kierunku Lipnika.

Archiwalne zdjęcie Białej
Archiwalne zdjęcie Białej · fot. Stowarzyszenie Olszówka


Wzdłuż wspomnianej ulicy zobaczyć można zabudowę powstałą na przełomie XVIII i XIX wieku, zwaną architekturą józefińską. Na pytania skąd wzięła się taka nazwa, gdzie stały pierwsze domostwa dawnej wioski Biała, ile kroków dzieli stary cmentarz ewangelicki od kościoła tej konfesji, oraz gdzie można zobaczyć dzieło wiedeńczyka Klimta - postara się odpowiedzieć dr Ewa Janoszek, która zaprasza na spacer po mieście, położonym na dawnych zachodnich kresach Rzeczypospolitej. Trasa powiedzie w okolice kościoła Opatrzności Bożej, a zakończy się na placu Ratuszowym, pod reprezentacyjną budowlą Ratusza.

Wycieczka rozpocznie się 22 sierpnia o godz. 10.00. Obowiązują limity uczestników. Aby zgłosić chęć udziału w spacerze, należy wysłać maila na adres: stowarzyszenieolszowka@gmail.com lub sms na numer telefonu 693 315 998. W treści należy wpisać imię, nazwisko oraz datę wycieczki, której dotyczy zgłoszenie.

Uczestnikami mogą być tylko osoby, które dostaną potwierdzenie zawierające informacje o miejscu zbiórki. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Wycieczki są bezpłatne.

Inicjatywę dofinansowują gmina Bielsko-Biała oraz Stowarzyszenie Olszówka ze środków pochodzących z 1% odpisu z podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Patronat nad wydarzeniem sprawuje Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.

Wycieczka jest organizowana z okazji rocznicy połączenia miasta w ramach projektu edukacyjnego Stowarzyszenie Olszówka Historyczne szlaki Bielska-Białej. 70 lat dwumiasta. Program jest uzupełnieniem i kontynuacją realizowanego w roku 2020 projektu Historyczne szlaki Bielska-Białej.

Zapraszają Jacek Zachara i Jakub Krajewski, koordynatorzy projektu.

ar / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała, Stowarzyszenie Olszówka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.