bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 17 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 1338

[ZDJĘCIA] Obchody 200-lecia niepodległości Grecji

W dniach 9-15 sierpnia Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia wraz z Wydziałem Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej zorganizowały uroczystości z okazji 200-lecia rozpoczęcia walk o niepodległość Grecji. Choć dzień niepodległości świętowany jest w Grecji 25 marca, to ze względu na pandemię i warunki pogodowe zdecydowano o przeniesieniu uroczystości w naszym mieście na sierpień br.

Obchody 200-lecia niepodległości Grecji · fot. materiały prasowe


W ramach obchodów w Parku Słowackiego przez cały tydzień prezentowana była plenerowa wystawa historyczna pod patronatem Ambasadora Republiki Grecji w RP. Wystawa składała się z dwudziestu bogato ilustrowanych plansz prezentujących losy greckiego powstania przeciw Imperium Osmańskiemu w latach 1821-1830, które ostatecznie doprowadziło do ogłoszenia niepodległości kraju po czterech wiekach okupacji.

Szczególnym punktem obchodów był koncert tria The ThreeX na scenie zewnętrznej przed Bielskim Centrum Kultury, który miał miejsce 11 sierpnia o godz. 18:00. Wydarzenie, które zgromadziło ponad 80 słuchaczy, rozpoczęto uroczyście hymnem greckim oraz przemówieniem autora wystawy, dra hab. Michalisa Hrisulidisa, profesora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Na program muzyczny złożyły się „Tańce greckie” nr 1 i nr 8 znakomitego greckiego kompozytora muzyki klasycznej Janisa Konstandinidisa, piękna ballada Janisa Kotsirasa „Aleksandria” oraz kompozycje nurtu „world music” w aranżacjach własnych zespołu. Żywiołowo i z ogromnym wyczuciem wykonane utwory zostały nagrodzone przez publiczność gromkimi brawami. Warto podkreślić, że na widowni znaleźli się zarówno polscy, jak i greccy mieszkańcy naszego miasta i regionu, a także goście z Krakowa.

Uroczystości związane z 200-leciem niepodległości Grecji odbyły się już w Warszawie, we Wrocławiu, w Szczecinie oraz w Gdyni. Bielsko-Biała jest jedynym, jak dotąd, miastem w województwie śląskim, które włączyło się w te obchody. Dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Bielsku Białej, sponsorów prywatnych oraz biznesowych, wstęp na wystawę i koncert był darmowy.

Kończąc spotkanie, organizatorzy zaapelowali do zebranych o włączenie się w akcje pomocowe na rzecz pogorzelców, którzy ucierpieli na skutek szalejących w Grecji od kilkunastu dni pożarów, niezwykle trudnych do ugaszenia ze względu na temperatury sięgające 40 stopni Celsjusza. Grecki Czerwony Krzyż jest jedną z głównych organizacji zajmujących się pomocą osobom, które zostały poszkodowane w pożarach. Jeśli chcieliby Państwo wesprzeć te działania, prosimy o wpłaty na podany numer konta (dane zostały zweryfikowane przez organizatorów) i serdecznie dziękujemy za gotowość do pomocy. Ευχαριστούμε!

Dane do przelewu:
Odbiorca: Hellenic Red Cross / Ellinikos Erithros Stavros
IBAN: GR2602602400000300201205013
Bank: EUROBANK
Konieczny dopisek: Pirkagies / Πυρκαγιές [po grecku znaczy to: Pożary]

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.