Wiadomości

  • 16 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 6106

Odszedł wybitny aktor Teatru Polskiego - Kazimierz Czapla

Nie żyje Kazimierz Czapla, aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Od początku swojej kariery aktorskiej nieprzerwalnie związany z bielską sceną teatralną. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Wystąpił w wielu rolach teatralnych, telewizyjnych, a także w słuchowiskach radiowych.

kazimierz czapla
Odszedł wybitny aktor Teatru Polskiego - Kazimierz Czapla · fot. Teatr Polski


W latach osiemdziesiątych trzykrotnie zwyciężył w plebiscycie na najlepszą kreację aktorską. W 1984, 1992 oraz 2016 roku - laureat nagrody Złota Maska. W 2005 r. Prezydent Bielska-Białej przyznał mu nagrodę Ikar za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki. Podczas VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w 2008 r. otrzymał wyróżnienie aktorskie za rolę Dyrektora w spektaklu „Żyd”.

Dwukrotny laureat nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. W 2015 r. odznaczony Brązowym Medalem Gloria Artis - Zasłużony Kulturze, w 2019 roku - Złotym Krzyżem Zasługi, w 2020 - Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Polski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj