bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 11 sierpnia 2021
  • 15 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 1600

Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na spacer po Cygańskim Lesie

Za nami:

Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na kolejny spacer. Tym razem poznamy okolice Mikuszowic Śląskich i Olszówki, czyli …. znajdujący się tam Cygański Las.

Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na spacer po Cygańskim Lesie
Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na spacer po Cygańskim Lesie · fot. Stowarzyszenie Olszówka


Oprócz przyrody, architektury poznamy także opowieści o ludziach, którzy tam mieszkali bądź przebywali. Należały do nich elity ówczesnego miasta: przemysłowcy, kupcy i intelektualiści. Dzięki nim powstała wspaniała architektura willowa. Wszystko to było osadzone w realiach mieszaniny problemów narodowościowych, wzajemnej konkurencji w interesach ówczesnych właścicieli, oraz romantyzmu, jaki posiadał Cygański Las. Dużą popularnością w tym miejscu cieszył się angielski styl architektoniczny cottage.

Początkowo został przyjęty przez mieszkańców Wiednia, gdzie założono Wiener Cottage Verein (Wiedeńskie Towarzystwo Cottage), by później trafić do Cygańskiego Lasu. Styl ten charakteryzował się symbiozą drewnianego lekkiego wiejskiego domu z miejską neostylową willą lub kamienicą. Detale przypominające o wiejskim i uzdrowiskowym charakterze tego miejsca występują także w dwudziestoleciu międzywojennym w postaci chociażby drewnianych werand. Jednym z wielu przykładów tego stylu była wybudowana w 1888 r. willa dla rodziny właściciela pralni wełny i fabryki sukna Carla Hauptiga. Niestety w 2009 r. została, co spowodowało wielkie wzburzenie mieszkańców, zrówna z ziemią przez nowego właściciela, co paradoksalnie wznowiło zainteresowanie historyków i społeczności lokalnej samym stylem, jak i historią Cygańskiego Lasu.

Przewodnikiem będzie Jakub Krajewski, autor kultowej książki "Spacerem po Cygańskim Lesie".

Przed wycieczką Stowarzyszenie Olszówka zachęca do obejrzenia filmu, który prezentuje historię i dziedzictwo kulturowe Cygańskiego Lasu oraz wprowadza w klimat tego miejsca.Na wycieczkę obowiązują limity uczestników i zapisy. Aby tego dokonać należy wysłać maila na adres stowarzyszenieolszowka@gmail.com lub wysłać sms na numer telefonu 693 315 998. Prosi się o podanie imienia i nazwiska oraz której wycieczki dotyczy zgłoszenie (w tym wypadku trzeba podać jej datę). Uczestnikami mogą być tylko osoby, które dostaną potwierdzenie zawierające informacje o miejscu zbiórki. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Wycieczki są bezpłatne. Dofinansowanie - Gmina Bielsko-Biała oraz Stowarzyszenie Olszówka ze środków pochodzących z 1% odpisu z podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Patronat - Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.

mp / bielsko.info, źródło: Stowarzyszenie Olszówka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.