![[FOTO] Tragiczny wypadek na DK-1. Nie żyje 56-letnia kobieta!](https://img.bielsko.info/ib/e3be8b32a05fdc789f292fc103b3c477/12/2025/03/wypadek_na_dk_1_w_czechowicach_dziedzicach_19_03_2025_5864.jpg)
Wiadomości
- 8 sierpnia 2021
- wyświetleń: 911
Konserwacja odzieży outdoorowej i myśliwskiej
Materiał partnera:
Nieodpowiednia konserwacja prowadzić może bowiem do przedwczesnego zużycia, zniszczenia, skurczenia, przetarcia czy osłabienia włókien. W jaki sposób dbać o odzież wykonaną z funkcjonalnych, nowoczesnych materiałów syntetycznych? Wszystko zaczyna się od przygotowania odzieży przed praniem, to znaczy dokładnego sprawdzenia wszystkich kieszeni, czy nie zalegają w niej jakieś drobiazgi, zasunięcia wszystkich zamków, oraz dokładnego zapięcia wszystkich rzepów - uchroni to materiał przed zahaczeniem i zniszczeniem. Teraz możemy przystąpić do prania.

Pranie materiałów syntetycznych
W ostatnich latach coraz częściej mówi się o ograniczeniu prania odzieży i tekstyliów, które przede wszystkim ma działać na rzecz oszczędzania wody oraz mniejszego zużycia chemicznych środków do prania. W przypadki poliamidu i elastanu na ograniczenie prania wpływa dodatkowo fakt, iż odzież ta nie nasiąka potem, a odprowadza go na powierzchnię i wysusza, oraz - jako środowisko nieorganiczne - nie stanowi pożywki dla rozwoju bakterii, a jest wręcz bakteriobójcze. Naturalnie, gdy mowa jest o bieliźnie lub bliskich ciału podkoszulkach, trudno zachęcać do odraczania prania, jednak warto w tym miejscu przytoczyć zalecenia dotyczące masek ochronnych FFP2: w przeciwieństwie do maseczek bawełnianych czy jednorazowych, te maski można „dezynfekować”, pozostawiając je na 72 godziny do samooczyszczenia. Bakterie, grzyby i wirusy, które mogły z ciała lub środowiska trafić na ich powierzchnię, po tym czasie samoczynnie obumierają. Dokładnie tak samo dzieje się z odzieżą wykonaną ze sztucznych materiałów. Z tych powodów bluzy, koszule, kurtki czy spodnie powinno się w pierwszej kolejności poddawać takiej swoistej kwarantannie w przewiewnym i suchym miejscu, a powierzchowne zabrudzenia usuwać wilgotną szmatką z odrobiną płynu do prania lub specjalnego mydła. Jeśli zabrudzenia nie dają się usunąć tak łatwo, należy naturalnie wyprać odzież w pralce - tu jednak bardzo istotna jest temperatura prania. Ponieważ tkaniny syntetyczne wykorzystywane do produkcji odzieży funkcjonalnej są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury, należy je prać zgodnie z instrukcją zawartą na metce: najczęściej maksymalna temperatura prania wynosi dla odzieży funkcjonalnej wynosi 30 lub 40 stopni. Przekroczenie zalecanej temperatury grozi nie tylko osłabieniem włókien i skróceniem długości ich „życia”, ale również możliwością skurczenia się odzieży, lub rozciągnięcia czy drastycznej zmiany kształtu. Nie zaleca się również stosowania zmiękczających płynów do płukania, które negatywnie wpływają na właściwości oddychające tkaniny. Wszelkie wybielacze lub odplamiacze także należy wyeliminować z konserwacji odzieży funkcjonalnej, bowiem mogą uszkodzić tkaninę nieodwracalnie. Nie powinno się również stosować proszków do prania, aby drobinki piorące nie oddziaływały na cieniutkie włókna. Co zatem najlepiej stosować? deerhunter-kurtka-lady-rose-5480-370
Środki piorące oraz impregnaty
W wielu dobrych sklepach chemicznych lub odzieżowych czy sportowych dostępne są środki piorące dedykowane do odzieży outdoorowej, szczególnie do ubrań wyposażonych w membranę. Warto stosować je każdorazowo do konserwacji tego typu odzieży, bowiem jak żadne dostępne „klasyczne” płyny czy kapsułki zadbają o kondycję włókna oraz właściwości tkaniny. Nie wolno też zapominać o impregnacji, która nie tylko zapewnia dłuższe życie membranie, ale również chroni przed zabrudzeniami i pozwala ograniczyć obciążające pranie mechaniczne. Impregnaty można stosować zarówno te w sprayu, jak i płynne, które dodaje się do pralki w trybie płukania.
Jeśli będziecie stosować się do tych jakże prostych zaleceń, Wasza outdoorowa, sportowa i myśliwska odzież zyska aż do kilku lat więcej w doskonałej kondycji. A to nie tylko zdrowe dla Waszych portfeli, ale również dla środowiska naturalnego - łączącego nas we wspólnych pasjach. fraya.pl