bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 3 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 424

Klinika leczenia niepłodności pomaga kobietom sprawdzić swoją płodność

Materiał partnera:

Wiele młodych kobiet, nawet nie zdaje sobie sprawy, że, w przyszłości mogą mieć trudności z poczęciem dziecka. Tymczasem niepłodność dotyka już nawet co piątą parę w Polsce. Myśląc o macierzyństwie, warto zatem wcześniej przeprowadzić profilaktyczne badania, które pomogą ocenić płodność oraz wdrożyć odpowiednie leczenie, jeżeli oczywiście jest ono konieczne. Jednym z nich jest badanie AMH, które można wykonać w klinice leczenia niepłodności.

Jakie badanie sprawdza kobiecą płodność?Za pomocą hormonu AMH (antymüllerowskiego) lekarz może określić potencjał rozrodczy kobiety. Uzyskane informacje służą do oceny  rezerwy jajnikowej, czyli możliwości jajnika do zapewnienia komórek jajowych, które mogą zostać zapłodnione. Badanie AMH pomaga lekarzom oszacować szanse pacjentki na zajście w ciążę, ale nie tylko. Wynik może być przydatny w przypadku diagnostyki zespołu policystycznych jajników (PCOS) oraz przedwczesnego wygasania funkcji jajników.

Jak przebiega badanie AMH w klinice?Specjalistycznym miejscem, w którym pacjentki mogą wykonać badanie AMH, jest klinika leczenia niepłodności. Jednym z wiodących ośrodków w tym obszarze jest Klinika Bocian z placówką w Katowicach, która jest wyposażona w nowoczesny sprzęt medyczny oraz posiada wykwalifikowanych specjalistów ginekologii i położnictwa. Aby zapisać się na badanie, należy wcześniej umówić się na dogodny termin. Wykonuje się je na miejscu, dzięki czemu próbka jest natychmiast wysyłana do laboratorium, gdzie oznaczenie hormonów jest nie tylko szybkie, ale również precyzyjne. Wynik jest już znany po około 1 godzinie. Zalecane jest skonsultowanie go z lekarzem ginekologiem.

Jak przygotować się do badania AMH?Próbka krwi do badania AMH pobierana jest z żyły łokciowej, tak jak ma to miejsce chociażby w przypadku morfologii. Badanie można wykonać w dowolnym dniu ponieważ poziomy hormonów są stałe przez cały cykl menstruacyjny. Krew do analizy może być oddana także o każdej porze dnia, nie trzeba również na nie zgłaszać się na czczo.

Jakie są normy badania AMH?Normy AMH są uzależnione od wieku kobiety. Z biegiem czasu poziom tego hormonu spada, a szanse na zajście w ciążę maleją. Analizując wyniki należy zwracać uwagę na jednostki, w jakich wykonywano oznaczenie oraz na zakres wartości referencyjnych. Więcej szczegółowych informacji na ten temat można uzyskać tutaj: https://klinikabocian.pl/wiedza/artykul/Co-to-jest-badanie-AMH
Wynik AMH mniejszy niż 1,0 ng/ml sugeruje obniżoną rezerwę jajnikową. Co oznacza mniejszą liczbę pęcherzyków jajnikowych. Taki poziom jest charakterystyczny w okresie menopauzy. W przypadku młodych kobiet za mała wartość AMH może wskazywać na przedwczesne wygasanie funkcji jajników.
Z drugiej strony, podwyższony poziom AMH we krwi - powyżej 6 ng/ml - może być sygnałem, by przeprowadzić dokładniejszą diagnostykę w kierunku zespołu policystycznych jajników. W takich sytuacjach warto zasięgnąć porady lekarza, który specjalizuje się w leczeniu niepłodności.