bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 27 lipca 2021
  • 2 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 9492

AQUA S.A. otworzyła koronę zapory. Tysiące zwiedzających mimo pogody

W sobotę, 31 lipca już po raz kolejny spółka Aqua S.A. udostępniła bielszczanom i turystom możliwość zwiedzenia zapory w Wapiennicy, która ze względu na to, że jest zbiornikiem wody pitnej na co dzień nie jest dostępna. Spojrzenie z korony tamy pozwala poznać zupełnie innych charakter tego miejsca.

Reklama

Zapora otwarta dla zwiedzających. Tysiące zwiedzających mimo pogody
AQUA S.A. otworzyła koronę zapory. Tysiące zwiedzających mimo pogody · fot. UM Bielsko-Biała


Najczęściej powtarzanymi przez zwiedzających postulatami były prośby o to, by koronę zapory udostępniać częściej na taki spacer. Prezes spółki Aqua S.A. Krzysztof Michalski zapowiedział, że podobne akcje spółka postara się przeprowadzać dwa razy w roku, na a przykład z końcem marca, gdy przypada Światowy Dzień Wody, a drugi termin wyznaczany będzie jesienią.

- Cieszy mnie, że nasz pomysł tak się spodobał. Napotkani mieszkańcy ciągle zadają mi pytanie: dlaczego to jest święto i otwieramy koronę dla wszystkich tylko na kilka godzin, a nie jest obiekt otwarty codziennie. Odpowiadam: to jest ujęcie wody pitnej, które musi być chronione. Dlatego jest ten dzień, do którego przygotowujemy się starannie. To wysiłek nas wszystkich i ukłon w stronę mieszkańców, którzy chcą zobaczyć koronę zbiornika. Wszyscy są zachwyceni widokiem, z czego bardzo się cieszymy - mówił prezes Aqua S.A. Krzysztof Michalski.

Zapora otwarta dla zwiedzających. Tysiące zwiedzających mimo pogody
AQUA S.A. otworzyła koronę zapory. Tysiące zwiedzających mimo pogody · fot. UM Bielsko-Biała


- Dla mnie, nie tylko jako prezydenta, ale zwykłego mieszkańca, jest to wyjątkowe wydarzenie, które nie zdarza się co dzień. Tama w środku lasu, duża ilość wody i zieleni - robią wrażenie. Ci, z którymi rozmawiałem, byli zachwyceni widokami i podkreślali, że takie inicjatywy im się podobają. Dlatego bardzo się cieszę, że firma Aqua podjęła ten trud i zorganizowała spacer - mówił prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Uzupełnieniem akcji, było stoisko Lasów Państwowych które cieszyło się niezwykłym powodzenie. Szczególnie oblegali go najmłodsi. Warto przypomnieć, że zapora ma około 20 metrów grubości u podstawy i ok. 3 m w koronie. Ta ostatnia znajduje się na wysokości blisko 480 m n.p.m. Korpus korony składa się z 17 betonowych bloków. Całkowita wysokość zapory to blisko 30 m, a w koronie długa jest na 310 m. Otwarcie obiektu nastąpiło 21 października 1933 roku, symbolicznie otworzył zaporę prezydent RP prof. Ignacy Mościcki.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.