bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 27 lipca 2021
  • wyświetleń: 4591

[FOTO] Don Pedro z gliny. Tak będzie wyglądać rzeźba bohatera kreskówki

Co prawda na razie tylko z gliny, ale już daje wyobrażenie o tym, jak będzie wyglądał po zakończeniu prac - w podrzeszowskiej pracowni rzeźbiarskiej w Błażowej powstał model kolejnej bajkowej rzeźby - Don Pedra, szpiega z Krainy Deszczowców. W ubiegłym tygodniu pracownicy Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej sprawdzali na miejscu, na jakim etapie są prace i jakie są ich rezultaty.

Reklama

Don Pedro z gliny. Tak będzie wyglądać rzeźba bohatera kreskówki - 26.07.2021 · fot. Bożena Hlousek/Wydział Kultury i Promocji UM Bielsko-Biała


- Wszystko po to, aby dopełnić terminów i rzeczony Don Pedro pojawił się na ul. 11 Listopada w Bielsku-Białej, jak zapowiadano wcześniej, najpóźniej 20 września tego roku. Kontrola wykonania rzeźby wypadła pomyślnie. Don Pedro choć na razie z gliny, już przypomina docelową rzeźbę. Wygląd modelu został zaakceptowany, więc rzeźbiarze mogą kontynuować pracę. Najtrudniejsza praca jednakże jeszcze przed nimi - podkreśla Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

Don Pedro, szpieg z Krainy Deszczowców w towarzystwie fantastycznego stwora Mypinga stanie nieopodal kompozycji rzeźbiarskiej przedstawiającej Smoka Wawelskiego oraz kucharza Bartłomieja Bartoliniego herbu Zielona Pietruszka. To nawiązanie do fabuły powieści i serialu Porwanie Baltazara Gąbki, w których szpieg z charakterystycznym okrzykiem - Carramba! - niestrudzenie tropi głównych bohaterów.

Szpieg to piąta rzeźba na szlaku Bajkowe Bielsko-Biała, który jest sukcesywnie rozwijany w mieście. Don Pedro dołączy do Reksia, Bolka i Lolka, Pampaliniego łowcy zwierząt oraz Smoka Wawelskiego i kucharza Bartoliniego Bartłomieja herbu Zielona Pietruszka.

Wcześniej powstał model rzeźby z brązu w skali 1:6. Jego autorką jest znana bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia.

Mikroprojekt Bajkowe Bielsko-Biała - Rzeźba Don Pedro Szpiega z Krainy Deszczowców jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa Rzeczypospolitej Polskiej za pośrednictwem Euroregionu Beskidy. Wsparcie finansowe z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 28.973,05 euro oraz z budżetu państwa 1.704,29 euro, która to kwota zostanie wypłacona za pośrednictwem Euroregionu Beskidy. Z własnego budżetu miasto planuje wydać na ten cel pieniądze do kwoty 3.408,61 euro. Na wykonanie samej rzeźby zaplanowano 17.294 euro, z czego wkład własny miasta wyniesie 10 proc. Pozostała część dofinansowania zostanie przeznaczona na działania promocyjne.

Projekt jest realizowany we współpracy z partnerem czeskim - Urzędem Miejskim we Frydku-Mistku. Wybór partnera podyktowany był bliskością geograficzną, a także więzami przyjaźni łączącymi oba miasta, które od 1999 roku współpracują w ramach partnerstwa miast. Bohaterowie serialu i powieści Porwanie Baltazara Gąbki są znani u naszych południowych sąsiadów zarówno z kreskówki jak i powieści wydanej w Czechosłowacji w 1980 r.

Wśród głównych działań objętych projektem - oprócz realizacji rzeźby - znalazło się opracowanie i druk wydawnictwa promocyjnego na temat szlaku Bajkowe Bielsko-Biała w wersji dwujęzycznej (polsko-czeskiej), reklama w prasie o podróżach w Polsce i w Czechach oraz wyjazd studyjny do Bielska-Białej dla osób z Frydka-Mistka (Czechy) związanych z branżą turystyczną.

Głównym celem projektu jest rozwój infrastruktury turystycznej poprzez stworzenie nowej, atrakcyjnej wizytówki miasta. Szlak Bajkowe Bielsko-Biała będzie promowany po obydwu stronach granicy. Projekt realizuje Wydział Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, który pragnie zapraszać gości z Czech do odwiedzin w Bielsku-Białej nie tylko w celu zakupów, ale także, aby poznali bajkowe rzeźby nawiązujące do dorobku bielskiego Studia Filmów Rysunkowych oraz inne atrakcje turystyczne miasta. Działania podejmowane w ramach tego projektu będą realizowane do końca tego roku.

13 odcinków serialu "Porwanie Baltazara Gąbki" wyprodukowano w latach 1969-1970 w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.