Wiadomości

  • 13 lipca 2021
  • wyświetleń: 968

Nierozpoznanie łożyska przodującego jako błąd medyczny

Materiał partnera:

Łożysko przodujące jest patologią, wymagającą trafnego rozpoznania oraz podjęcia określonych działań. Choć to zjawisko rzadkie - dotyczące około 1% wszystkich kobiet ciężarnych - występuje, a jego przeoczenie poważnie zagraża życiu matki i dziecka. Co warto wiedzieć na temat łożyska przodującego i czy jego nierozpoznanie przez lekarza można uznać za błąd medyczny? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

kobieta, ciąża, lekarz


Rozróżnienie pojęć, czyli łożysko przodujące bez tajemnic



W ciąży fizjologicznej, łożysko wykształca się wraz z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Może umiejscowić się na przedniej bądź tylnej ścianie macicy. W okolicach czwartego miesiąca ciąży, łożysko jest w pełni ukształtowane. To za jego pośrednictwem płód otrzymuje substancje, niezbędne mu do życia. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że łożysko zlokalizowane na przedniej ścianie macicy, nie jest tożsame z łożyskiem przodującym. To dwa, zupełnie inne zjawiska - pierwsze jest normą, drugie natomiast patologią, powikłaniem ciąży wymagającym reakcji ze strony lekarza prowadzącego. O łożysku przodującym mówimy wtedy, gdy umiejscowi się ono przy wewnętrznym ujściu szyjki macicy, nie zaś na ścianie macicy. Taki stan jest niebezpieczny i można go rozpoznać, przeprowadzając wnikliwe badanie USG. Łożysko przodujące często daje niepokojące objawy w okolicach 32. tygodnia ciąży: to plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, wymagające niezwłocznej konsultacji z lekarzem.

Nieprawidłowe położenie łożyska jest groźnym powikłaniem ciąży!



W przypadku potwierdzenia podejrzeń o wystąpieniu patologii, konieczne jest wdrożenie działań, zmniejszających ryzyko groźnych powikłań (silnego krwotoku, niedotlenienia okołoporodowego, a nawet obumarcia płodu lub śmierci matki). Po zdiagnozowaniu łożyska przodującego w ciąży niedonoszonej, lekarz powinien zastosować leczenie zachowawcze. Jeżeli pacjentka ukończyła 37. tydzień ciąży, zaleca się wykonanie cesarskiego cięcia.

Może się zdarzyć, że specjalista dokona niewłaściwego rozpoznania i postawi błędną diagnozę. Niepodjęcie odpowiedniej diagnostyki niesie ze sobą realne ryzyko wystąpienia ciężkiego krwotoku położniczego, mogącego skutkować licznymi powikłaniami, w tym także śmiercią okołoporodową. Zlekceważenie stanu zagrażającego życiu matki i dziecka, to błąd, za który poszkodowanym przysługuje odszkodowanie medyczne. Popełniony przez lekarza, wymaga udowodnienia i pociągnięcia winnego do odpowiedzialności. Uzyskiwaniem świadczeń odszkodowawczych za błędy okołoporodowe, zajmują się prawnicy z Ośrodka Pomocy Poszkodowanym. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zostaliście pokrzywdzeni z winy personelu medycznego, skorzystajcie z bezpłatnej analizy swojej sprawy. Specjaliści zapoznają się z dokumentacją i przedstawią możliwe drogi działania. Pomoc prawna w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych ułatwia przejście przez procedurę i umożliwia szybkie uzyskanie należnej rekompensaty za doznane krzywdy.