bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 13 lipca 2021
  • wyświetleń: 3361

Dzięki nowej spółce będzie więcej tanich mieszkań na wynajem

Ponad 1.000 mieszkań na wynajmem o niskim czynszu z możliwością dojścia do własności planuje wybudować spółka pod nazwą Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Śląsk Południe, do której będzie należało również miasto Bielsko-Biała.

Reklama

Dzięki podpisanemu porozumieniu będzie więcej tanich mieszkań
Dzięki nowej spółce będzie więcej tanich mieszkań na wynajem · fot. UM Bielsko-Biała


Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Śląsk Południe planuje na terenie gmin, które przystąpią do spółki, wybudować budynki wielorodzinne, w sumie ponad 1.000 mieszkań na wynajmem, o niskim czynszu, z możliwością dojścia do własności. Więcej informacji o programie społecznych inicjatyw mieszkaniowych można przeczytać na stronie www.kzn.gov.pl.

Kapitał na utworzenie SIM Śląsk Południe w kwocie 3 mln zł będzie pochodził z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Rada Miejska w Bielsku-Białej na ostatniej sesji zgodziła się na utworzenie spółki SIM Śląsk Południe z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bielsku-Białej, której udziałowcem będzie również Krajowy Zasób Nieruchomości, oraz wyraziła zgodę na objęcie przez miasto udziałów w spółce za środki otrzymane z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w celu pokrycia kapitału zakładowego spółki. Druga podjęta przez Radę Miejską uchwała w tej sprawie dotyczyła zatwierdzenia wniosku prezydenta miasta Bielska-Białej o wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na sfinansowanie objęcia udziałów w tworzonej społecznej inicjatywie mieszkaniowej.

SIM będzie finansowany m.in. z bezzwrotnego wsparcia samorządów z Funduszu Dopłat, partycypacji wniesionych przez najemców oraz preferencyjnego kredytu udzielanego z programu społecznego budownictwa czynszowego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

- Zaczynamy nowe przedsięwzięcie, w bardzo ciekawym partnerstwie - mówimy o Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej. Jest to nowa koncepcja, której celem ma być udostępnienie w naszych gminach mieszkań dostępnych dla dużej części mieszkańców z umiarkowanymi czynszami. Nie chodzi tu o mieszkania komunalne, ale o takie, które będą dostępne dla mieszkańców nie mogących myśleć o mieszkaniach komunalnych - mówił podczas spotkania roboczego prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. 9 lipca w Ratuszu spotkali się przedstawiciele 5 zainteresowanych inicjatywą śląskich samorządów: Bielska-Białej, Czerwionki-Leszczyny, Jastrzębia-Zdroju, Kuźni Raciborskiej, Raciborza. Do przedsięwzięcia nadal mogą przystąpić kolejni partnerzy.

- W tej chwili w samorządach, które chcą wziąć udział w tej inicjatywie, prace rad miejskich są albo na finiszu, albo jak w Bielsku-Białej zgoda na przystąpienie do spółki już została wyrażona. Bez formalno-prawnych działań przystąpienie do SIMu nie byłoby możliwe. W ten sposób powołujemy do życia spółkę z udziałowcami, którymi są gminy i Krajowy Zasób Nieruchomości - tłumaczył prezydent Klimaszewski.

Prace przygotowawcze powinny zakończy się w najbliższym czasie, a data powołania do życia spółki z siedzibą w Bielsku-Białej planowana jest na wrzesień tego roku. - Ważne jest to, że gminy na starcie nie dokładają do tej inicjatywy - mówi prezydent. - Wyposażenie kapitałowe - po 3 mln zł od każdej gminy, czyli w sumie 15 mln zł - będzie pozwalało na prężną realizację projektów budowlanych, analiz i kosztorysowania przedsięwzięć - mówił prezydent.

W Bielsku-Białej w ramach działalności spółki ma powstać przynajmniej 300 mieszkań - część zlokalizowanych będzie przy ul. Zagajnik w Wapienicy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, procedura projektowania inwestycji powinna zakończyć się w ciągu jednego roku, tak aby budowa mieszkań ruszyła w ciągu maksymalnie dwóch lat od powstania spółki.

- Wszystkim nam zależy, żeby to stało się jak najszybciej - podsumował prezydent Klimaszewski. Mieszkania będą przeznaczone na wynajem, z możliwością dojścia do własności, zgodnie z obowiązującymi przepisami, po 15 latach. - Czynsz za metr mieszkania będzie na pewno tańszy niż rata kredytu hipotecznego - co do tego nie ma wątpliwości - zapewniał obecny na spotkaniu Mariusz Srokol z Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Do tej pory w Polsce porozumienie z Krajowym Zasobem Nieruchomości podpisało 227 gmin, 209 gmin złożyło wnioski o dofinansowanie, 127 gmin otrzymało po 3 mln zł - łącznie 381 mln zł. W całym kraju istnieje 10 spółek SIM, których udziałowcami jest 101 gmin.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.