bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 13 lipca 2021
  • wyświetleń: 626

Jak odnowić meble drewniane? Szybki poradnik

Materiał partnera:

Odpowiednio pielęgnowane meble drewniane mogą dekorować nasz dom przez lata. Ten materiał jest ponadczasowy i piękny. Z drewna mogą zostać wykonane różnego rodzaju meble, w różnym stylu i pasujące do każdego wnętrza. Co jednak w sytuacji, gdy nasz mebel wymaga odnowienia? Jak przywrócić mu dawny blask i dać nowe życie?

meble, farba do drewna


Odnawianie starych mebli - czy warto?Renowacja starych mebli sprawia, że wnętrza zyskują na jakości. Stają się unikatowe i piękne, a my po prostu dobrze się w nich czujemy. Ponadto wiele radości daje własnoręczne przerobienie mebla i dopasowanie go do wystroju naszych mieszkań. Renowacja starych mebli to trend, który umacnia się w miarę coraz większej popularności ekologicznych trendów i poszanowania tradycji. Stare meble z czasów PRL-u potrafią mocno zaskoczyć kunsztem i oryginalnym designem.

Jednak nie wszystkie meble nadadzą się do odnowienia. Te z większymi wadami, mocno zniszczone mogą wymagać zbyt dużego nakładu pracy, a co najważniejsze niektóre z nich mogą zupełnie stracić swoją bryłę. Te delikatnie zniszczone możemy łatwo odnowić przy pomocy prostych narzędzi, takich jak papier ścierny, farba do drewna, szlifierka czy impregnat.

Renowacja mebli drewnianych krok po krokuNa samym początku zadbaj o odpowiednie miejsce do pracy. Renowację najlepiej przeprowadzać na świeżym powietrzu lub w garażu. Potrzebujesz przestrzeni oraz dostępu do świeżego powietrza, zwłaszcza w trakcie szlifowania i malowania drewna. Wcześniej przygotuj sobie również wszystkie konieczne narzędzia. Zaplanuj pracę i zastanów się, jaki ostateczny efekt chcesz uzyskać - mogą Ci w tym pomóc czasopisma wnętrzarskie oraz strony z inspiracjami dotyczące wystroju wnętrz.

Przygotuj mebel do malowania. Zacznij od oczyszczenia starych powłok przy pomocy szlifierki lub dobrego papieru ściernego. Dokładność zależy od tego, czy chcesz uzyskać efekt widocznych słojów na drewnie czy wolisz mebel pomalować na wybrany przez Ciebie kolor. Następnie dokładnie oczyść mebel z pyłu. Usuń go również ze ścian, tak aby nie opadł na mebel w trakcie malowania. Zanim jednak w ruch pójdzie wybrana wcześniej farba do drewna, uzupełnij ubytki w drewnie przy pomocy masy szpachlowej, a także pozbądź się szkodników za pomocą środków chemicznych. 

Po pomalowaniu farbą do drewna zabezpiecz mebel impregnatem lub lakierem. Dzięki temu nowy mebel będzie Ci służył przez wiele kolejnych lat.

Ile to kosztuje?Odnawianie starych mebli to nie duży wydatek, zwłaszcza jeśli wszystkie prace wykonujesz samemu. Poniesiesz wówczas tylko koszt narzędzi, a ten wahać się może od 100 zł do około 800 zł.

Więcej wartych przeczytania artykułów znajdziesz na:  http://biznespolski.com/ a więcej inspiracji, porad, artykułów które Cię zainteresują znajdziesz na http://polskienewsy.com/