bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 12 lipca 2021
  • wyświetleń: 2499

[FOTO] Dolina Wapienicy zyskała nową ścieżkę przyrodniczą

Dolina Wapienicy jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców Bielska-Białej i przyjezdnych. Ludzi przyciągają tutaj wspaniałe widoki, ścieżki rowerowe i trakty piesze. Teren otaczają malownicze beskidzkie grzbiety opadające ku dolinie lesistymi zboczami. Prowadzą stąd łatwe i dostępne dla każdego szlaki na Dębowiec, Szyndzielnię czy Błatnią. Mniej wprawni turyści przygodę z Beskidami mogą zakończyć w samej dolinie, której centralnym punktem jest zapora wodna im. Ignacego Mościckiego, a jedną z atrakcji edukacyjna ścieżka przyrodnicza, która otwarta została w pierwszych dniach lipca.

Reklama

Dolina Wapienicy zyskała nową ścieżkę przyrodniczą - 08.07.2021
Dolina Wapienicy zyskała nową ścieżkę przyrodniczą · fot. LOT Beskidy


Ścieżka w formie pętli o długości 4 kilometrów rozpoczyna się przy parkingu leśnym u zbiegu ulic Tartacznej i Dębowiec w Bielsku-Białej. Następnie wiedzie w górę, by tuż pod zaporą przejść kładką na drugą stronę rzeki, gdzie biegnie drogą gruntową z powrotem na parking. Na ścieżce znajduje się 12 stanowisk edukacyjnych poświęconych odrębnym zagadnieniom bogactwa przyrodniczego Beskidów i polskich lasów. Zawarte na nich treści są z pewnością interesujące nie tylko dla najmłodszych adeptów górskich wędrówek. Dzięki tablicom poznamy i zrozumiemy zachowania wybranych zwierząt leśnych, nauczymy się odróżniać od siebie gatunki drzew, czy też zapoznamy się z podstawowymi zasadami gospodarki leśnej.

Dolina Wapienicy zyskała nową ścieżkę przyrodniczą - 08.07.2021
Dolina Wapienicy zyskała nową ścieżkę przyrodniczą · fot. LOT Beskidy


Przy wejściu na ścieżkę umieszczono plan tyflograficzny okolicy, który pomoże w zorientowaniu się w terenie osobom niewidomym i słabowidzącym. Do potrzeb tych osób przystosowane zostały ponadto wszystkie pozostałe stanowiska edukacyjne. Służy temu system nadajników YourWay. By korzystać z systemu potrzebny jest telefon komórkowy i aplikacja YourWay. Można ją bezpłatnie pobrać ze sklepu Android lub iOS. By ułatwić nawigację kody QR do strony, z której można pobrać aplikację umieszczono między innymi na planie tyflograficznym. Użytkownik aplikacji - zbliżając się do każdego ze stanowisk - otrzyma sygnał poprzez wibracje telefonu, a następnie odczytana zostanie treść edukacyjna danego punktu.

Dolina Wapienicy zyskała nową ścieżkę przyrodniczą - 08.07.2021
Dolina Wapienicy zyskała nową ścieżkę przyrodniczą · fot. LOT Beskidy


Pomysłodawcą projektu jest Lokalna Organizacja Turystyczna BESKIDY. Jego realizacja nie byłaby natomiast możliwa bez współpracy z Nadleśnictwem Bielsko i Kołem Polskiego Związku Niewidomych w Bielsku-Białej oraz bez wsparcia finansowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

mp / bielsko.info

źródło: LOT Beskidy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.