bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 7 lipca 2021
  • wyświetleń: 7772

[FOTO] Budowa obejścia Węgierskiej Górki "idzie pełną parą"

Trwa realizacja brakującego odcinka drogi ekspresowej S-1 do granicy ze Słowacją, czyli 8,5-kilometrowego obejścia Węgierskiej Górki. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, do tej pory wykonano już 549 tys. m3 wykopów, a pełną parą realizowane są także prace przy wznoszeniu obiektów mostowych.

Reklama

Trwa budowa "obejścia Węgierskiej Górki" - 06.07.2021 · fot. GDDKiA


- Do najważniejszych i najtrudniejszych prac na tym odcinku należy wybudowanie dwóch dwunawowych tuneli oraz jezdni drogi ekspresowej. Wykonano już 549 tys. m3 wykopów m.in. w rejonie węzłów Przybędza i Milówka oraz w śladzie drogi głównej pomiędzy węzłami i tunelami. Wykopy realizowane są również pod estakadę w rejonie ul. Zielonej Górnej, ul. Za Groniem oraz ul. Kasztanowej - informuje śląski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W tunelu TD-1.1 w górotworze firma realizująca inwestycję jest już na około 150 metrze. Tunel TD-1.2 ma długość około 53 metrów. W czerwcu nastąpił znaczny postęp w pracach w przekroju sztrosy i spągu. Z kolei tunel TD-2.1 jest wykonany na długości ok. 115 m, a tunel TD-2.2 osiągnął długość około 39 m w kalocie.

W lipcu kontynuowano również m.in. wykonywanie nasypów w rejonie ulicy Nad Potokiem oraz oblicowywanie na trzech konstrukcjach oporowych. Na tej trasie powstanie 10 murów oporowych i 9 konstrukcji oporowych oraz 7 ścian oporowych o łącznej powierzchni przekraczającej 96 tys. m2.

- Pełną parą realizowane są także prace przy wznoszeniu obiektów mostowych. W ramach tej budowy powstaną 3 mosty drogowe oraz 5 estakad o łącznej długości ponad 2,3 tys. mb. Rozpoczęto montaż podparcia ustroju nośnego na moście drogowym MD-2.2 w okolicach ul. Stromej oraz dla przęseł 1-2 na estakadzie EST-1 w okolicach ulicy Zielonej Górnej - dodaje GDDKiA. Całość inwestycji powinna zostać zrealizowana do sierpnia 2023 roku. 

GDDKiA poinformowała również, na jakim etapie jest budowa drogi ekspresowej S-1 na odcinku od bielskiego węzła Suchy Potok do Mysłowic. 11 czerwca ponownie ogłoszono przetarg na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S-1 na odcinku pomiędzy Mysłowicami a Bieruniem. Zamówienie dotyczy zaprojektowania i budowy drogi ekspresowej S1 o długości 10 km wraz z dwoma węzłami drogowymi: Kosztowy II i Lędziny. Powstaną też dwa Miejsca Obsługi Podróżnych: Lędziny Wschód (kategorii II) oraz Lędziny Zachód (kategorii III), 16 obiektów inżynierskich oraz niezbędna infrastruktura techniczna.

4 czerwca na platformie zakupowej GDDKiA umieścił ogłoszenie o postępowaniu na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S-1 na odcinku pomiędzy węzłami Bieruń i Oświęcim wraz z obwodnicą Bierunia. Zamówienie dotyczy fragmentu S-1 o długości ok. 2,9 km, odcinka drogi klasy GP (głównej ruchu przyspieszonego) o długości ok. 2 km oraz drogi klasy Z (zbiorczej) - pomiędzy węzłem Bieruń a układem ulicznym Bierunia (dojazdu do ul. Jagiełły) - o długości ok. 2 km. Zadanie obejmuje także budowę węzła Bieruń oraz pięciu obiektów inżynierskich. Realizacja inwestycji umożliwi skomunikowanie nowej drogi ekspresowej S-1 poprzez węzeł Bieruń z istniejącym przebiegiem drogi krajowej nr 44 (DK44).

- Przetargi na wszystkie trzy odcinki realizacyjne pomiędzy Mysłowicami a Bielskiem-Białą ogłosiliśmy w IV kwartale 2019 r. W maju 2020 r. podpisaliśmy umowę na budowę odcinka drogi ekspresowej S1 Oświęcim - Dankowice o długości 15,1 km, a 3 sierpnia 2020 r. podpisaliśmy umowę na budowę odcinka o długości 12 km od Dankowic do Bielska-Białej. Te dwie inwestycje znajdują się jeszcze w fazie projektowania. Dla obydwu inwestycji zostały złożone wnioski o uzyskanie decyzji ZRID - podsumowuje GDDKiA.

mp / bielsko.info

źródło: GDDKiA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.