Wiadomości

  • 23 czerwca 2021
  • wyświetleń: 5772

[FOTO] Wręczono nagrody prezydenta w Dziedzinie Teatru

Niemal trzy miesiące po Międzynarodowym Dniu Teatru, 21 czerwca w Teatrze Lalek Banialuka wręczone zostały Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Teatru.

Wręczono nagrody prezydenta w Dziedzinie Teatru - 21.06.2021 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB


Z powodu pandemii ominęły nas ubiegło- i tegoroczne miejskie obchody Dnia Teatru. Na pewien czas całe życie teatralne musiało przenieść się do internetu, jednak, jak zauważył prowadzący uroczystość w Banialuce naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego Przemysław Smyczek, rozdawanie nagród on-line, bez możliwości uściśnięcia rąk laureatom, to żadna przyjemność.

Na spotkaniu w realu stawili się więc przedstawiciele bielskiego samorządu, m.in. prezydent Jarosław Klimaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Okrzesik, wiceprzewodniczący RM Jacek Krywult, przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury RM Małgorzata Zarębska i zastępca prezydenta Adam Ruśniak; przedstawiciele bielskich placówek kulturalnych, mecenasi i sponsorzy, a przede wszystkim główni bohaterowie uroczystości, czyli ludzie teatru i ich wierni widzowie.

Wszyscy najpierw obejrzeli spektakl Banialuki "Augustus", który miał premierę we wrześniu 2020 roku. - rzecz na podstawie prozy Hermana Hessego o człowieku, który nie umiał udźwignąć nadmiaru życiowego powodzenia. Potem odbyła się część oficjalna, nie bez nawiązań do spektaklu. Naczelnikowi Smyczkowi na przykład scenografia przypominała pokój starszego syna...

Na serio natomiast naczelnik przedstawił zeszłoroczne statystyki, z których wynika, że mimo wielu miesięcy zamknięcia z życiem teatralnym w Bielsku-Białej nie było wcale tak źle. - To, że pandemia nas zamknęła, nie oznacza, że teatry przestały działać, że widzowie zapomnieli o teatrze, że aktorzy przestali grać, a my przestaliśmy czuć potrzebę teatru. W 2020 roku w Teatrze Polskim przygotowano sześć premier, a w Banialuce cztery. Przedstawienia, które odbyły się w rzeczywistej teatralnej przestrzeni, obejrzało ok. 55 tysięcy widzów. To oznacza, że mieszkańcy kochają teatr, a aktorzy robią wszystko, żebyśmy się mogli w tym trudnym czasie spotykać - mówił P. Smyczek.

Przypomniał też inne niż spektakle okazje do spotkań, których było wiele zarówno w TP, jak i w Banialuce - m.in. premiery on-line, warsztaty dla maturzystów, czytanie książek, słuchowiska, klub młodego rzemieślnika. - Mamy dowód na to, że nie da się kultury zamknąć w domu i nie da się poskromić kreatywności naszych środowisk twórczych w poszukiwaniu drogi dotarcia do widza - podsumował z satysfakcją naczelnik. Wymiernym efektem starań podejmowanych wbrew pandemii jest aż 11 nominacji do Złotych Masek. Ogłoszenie laureatów i wręczenie masek zaplanowano na wrzesień. - Czekamy, żeby nominacje zamieniły się na statuetki - stwierdził naczelnik.

Pierwszymi wręczonymi tego wieczora nagrodami były Laury Dembowskiego, przyznawane przez Bielskie Koło Związku Artystów Scen Polskich. Szczególne, bo przyznawane przez środowisko teatralne nagrody otrzymały aktorki - Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt z Teatru Polskiego i Lucyna Sypniewska z Banialuki. Wręczali przedstawiciele bielskiego ZASP - Eugeniusz Jachym i Barbara Rau.

Potem przyszła pora na nagrody prezydenckie; wręczał je prezydent Bielska-Białej, Jarosław Klimaszewski. Nagrodzeni zostali aktorzy - Ryszard Sypniewski, Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt i Ziemowit Ptaszkowski - zastępca dyrektora Teatru Lalek Banialuka Bogusława Hankus oraz inspicjentka Teatru Polskiego Halina Mieszczak.

Poniżej sylwetki i zasługi laureatów przygotowane przez Wydział Promocji i Kultury UM.

Ryszard SypniewskiW Teatrze Lalek Banialuka pracuje od 1980 roku. Jest aktorem utalentowanym i wszechstronnym, a jego kunszt i wrażliwość sceniczna sprawiają, że tworzy wyraziste i rozpoznawalne role, które nie pozostawiają widza obojętnym. Jego kreacje w Samotności, Antygonie czy spektaklu Król umiera współtworzą najlepsze karty historii Banialuki. Laureat wielu nagród na najważniejszych festiwalach lalkowych, zdobywca Ikara za szczególne osiągnięcia w 2009 roku, Złotej Maski - nagrody Artystycznej Marszałka Województwa Śląskiego, uhonorowany Srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.


Wiktoria Węgrzyn-LichosytAktorka Teatru Polskiego obdarzona scenicznym temperamentem i niezwykłymi umiejętnościami wokalnymi świetnie sprawdza się w bardzo różnorodnym repertuarze Teatru Polskiego. Stworzyła na jego scenie wiele interesujących kreacji jak chociażby w Człowieku z La Manczy, Ciało Bambina, Boskiej! i Złym, a także ciekawe role w repertuarze komediowym. Wykonawczyni klimatycznego monodramu Wyspa Kalina, w którym z powodzeniem mierzy się z legendą polskiej piosenki aktorskiej.


Bogusława HankusZastępca dyrektora Teatru Lalek Banialuka od 2011 roku. Zarządza sprawami administracyjnymi i związanymi z bieżącym funkcjonowaniem teatru. Wykazując dużą wiedzę i doświadczenie w dziedzinie inwestycji i zamówień publicznych, realizuje z ogromnym powodzeniem zadania z tego zakresu, a jej zdolności zarządcze, rzetelność i ogromne zaangażowanie przyczyniły się do jakości funkcjonowania teatru Banialuka podczas pandemii i wypełniania jego artystycznej misji. Zajmując się sprawami administracyjnymi, wykazuje także dbałość o artystyczny wymiar funkcjonowania teatru oraz jego wizerunek.


Halina MieszczakOd ponad 30 lat pracuje jako inspicjentka w Teatrze Polskim czuwając nad sprawnym przebiegiem przedstawień, koordynuje wejścia aktorów na scenę, współpracuje z obsługą techniczną sygnalizując zmiany dekoracji, świateł dźwięku, rekwizytów czy kostiumów. Pełni również funkcję suflera, a jej opanowanie i wspaniała pamięć wspierały niejedno przedstawienie. Jest osobą świetnie zorganizowaną i bardzo zaangażowaną w sprawy teatru, a scena nie ma przed nią żadnych tajemnic.


Ziemowit PtaszkowskiGra w Teatrze Lalek Banialuka od 2000 roku. Jest aktorem interesującym, który sprawdza się zarówno w repertuarze dziecięcym jak i adresowanym do dojrzałej widowi tworząc role ciekawe i zapadające w pamięć.. W ubiegłym roku wcielił się w skomplikowaną postać tytułowego bohatera sztuki Augustus, ukazując wyraziście człowieka w sytuacjach ekstremalnych. Laureat Lauru Dembowskiego, Nagrody Prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie teatru, uhonorowany Dyplomem Specjalnym Ikara 2019 wraz z zespołem aktorskim spektaklu Tuwim.


Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt, odbierając nagrodę powiedziała: - Bardzo dziękuję za fajną sytuację w moim życiu, że mogę grać w takim wspaniałym teatrze i mieszkać w tak wspaniałym mieście. Bogusława Hankus obiecała, że będzie dalej pracować tak, żeby Banialuka odnosiła sukcesy.

Spełniwszy oficjalne obowiązki prezydent Jarosław Klimaszewski, który do niedawna (po operacji) poruszał z wyraźnym trudem, ale na scenę wyszedł bez pomocy, zażartował: - Wspaniałe przedstawienie i wspaniałe towarzystwo powodują, że niektórzy odrzucają kule.

- Wszyscy trzymamy za to, żeby zamknięcie nie wróciło. Choć może właśnie przez zamknięcie tyle się w teatrach działo. Statystyki mamy zadziwiająco dobre. Jednak to smutne, gdy aktorzy są pozbawieni kontaktu z widzami, a widzowie - kontaktu z aktorami. Trudno powiedzieć, kto wtedy bardziej cierpi. Nagrody w tym trudnym okresie mają wymiar szczególny, dlatego nie mogliśmy ich kolejny raz nie przyznawać. Zwłaszcza, że w Bielsku-Białej trudno jest wybrać, komu dać nagrodę. Poziom kultury w naszym mieście jest bardzo wysoki, wiem to nie tylko od osób, które są mi życzliwe, ale i tych mniej życzliwych oraz tych, którzy przyjeżdżają do nas z innych miast. W imieniu wszystkich mieszkańców bardzo wam dziękuję, bo się do tego przyczyniacie - dodał prezydent, zwracając się do ludzi teatru.

Prezydent podziękował też sponsorom, którzy wspierają życie kulturalne i których, co ciekawe, jest w Bielsku-Białej coraz więcej. - To chyba dobry objaw - ocenił.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Polski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj