bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 18 czerwca 2021
  • wyświetleń: 885

Szarość we wnętrzach - łączenie kolorów w salonie

Materiał partnera:

Szary jest wyjątkowo uniwersalnym kolorem, który dobrze łączy się z wieloma innymi barwami. Z jego pomocą można uzyskać zarówno wnętrza eleganckie, casualowe, przytulne, jak i nowoczesne. Efekt końcowy zależy od zastosowanego odcienia oraz od towarzyszących mu mebli i dodatków. Dlatego decydując się na szare ściany, warto dowiedzieć się, z jakimi kolorami współgra on najlepiej i wybrać połączenie, które najbardziej pasuje do naszego stylu.

Szarość we wnętrzach - łączenie kolorów w salonie


Szara elegancja na trzy sposobyJeżeli chcemy mieć elegancki salon, za pomocą szarości możemy uzyskać taki efekt na trzy podstawowe sposoby. Pierwszym z nich dającym efekt ciepłego, przytulnego wnętrza jest połączenie z beżami i złotem. W tym wariancie dobrze sprawdzą się jasnobeżowe kanapy i fotele oraz dębowe panele na podłodze. Natomiast złote i ciemnoszare dodatki, takie jak poduszki, wazony, ramki do obrazów zapewnią kontrast i sprawią, że pokój nabierze charakteru.

Odmiennym pomysłem jest zestawienie szarości, bieli i czerni. W tym rozwiązaniu doskonale sprawdzą się białe listwy sufitowe i przypodłogowe, które będą kontrastować z szarymi ścianami. W najjaśniejszym kolorze może być również kanapa do salonu. Z kolei czarne i ciemnoszare akcesoria dodadzą takiemu wnętrzu dodatkowej powagi. Taki salon będzie chłodny, ale bardzo elegancki.

Trzecim rozwiązaniem, pozwalającym uzyskać luksusowy wygląd bez nadmiernego chłodu są dwukolorowe ściany. Odcienie szarości bardzo ładnie łączą się z kolorem szafirowym lub ciemnozielonym. W tym wariancie dobrze sprawdzi się również podłoga i meble z mahoniu, orzecha lub wiśni. Takie wnętrze będzie dosyć ciemne, ale nie zimne.

Nowoczesny szary salonKolor ten można wykorzystać również w bardziej odważnych i nowoczesnych aranżacjach. Przykładem będzie przełamanie innymi kolorami pozornie nudnego zestawienia szarych ścian i kanapy oraz jasnych paneli na podłodze. Do tego celu dobrze sprawdzi się para designerskich foteli o wyraziście żółtej barwie i kilka podobnych poduszek. Taka aranżacja stworzy jasny, pełen energii salon.

Innym rozwiązaniem jest przełamanie szarości za pomocą pastelowych kolorów na przykład turkusowego, koralowego i miętowego. Takie połączenie nie będzie tak energetyzujące, jak przy wykorzystaniu żółtego, ale za to nada wnętrzu relaksującego wakacyjnego charakteru. Najlepiej wygląda ono w jasnych pomieszczeniach z dużą ilością światła dziennego.

Bardzo ciekawe są kompozycje szarego i różowego. Na ich przykładzie wyraźnie bowiem widać jak odcień tego samego koloru może zmieniać charakter wnętrza. Mocno wyrazisty doda mu agresywnego charakteru, pastelowy zadziała uspokajająco, natomiast pudrowy róż sprawi, że salon zyska na delikatnej elegancji.

Dopasowanie do wielkości pokojuWybierając kolory do salonu, warto pamiętać również o tym, że wpływają one na optyczną wielkość pomieszczenia. Dlatego jasne odcienie lepiej sprawdzą się w małych metrażach, powiększając je wizualnie. Natomiast w przypadku dużych pokojów bez obaw można wykorzystać ciemne barwy do malowania ścian.