bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 18 czerwca 2021
  • wyświetleń: 1561

Raport "Zielone miasta": Bielsko-Biała na 13. miejscu

Bielsko-Biała zajęło 13. miejsce w zestawieniu polskich miast na prawach powiatu najbardziej przyjaznych dla klimatu i środowiska. 15 czerwca Polska Fundacja im. Roberta Schumana i Fundacja Konrada Adenauera w Polsce ogłosiły raport pt. Zielone miasta - polskie miasta na rzecz klimatu, środowiska i zdrowia mieszkańców w ramach konferencji Europolis. Miasta na rzecz Europejskiego Zielonego Ładu.

Reklama

mapka zielone miasta


Autorzy rankingu oceniali 66 miast na prawach powiatu z podziałem na pięć kategorii: indywidualny transport elektryczny, transport publiczny, działania na rzecz jakości powietrza, społeczność lokalna oraz zdrowie publiczne. W każdej z kategorii miasta mogły zdobyć maksymalnie 100 punktów, przyznawanych na podstawie 30 mierników ilościowych i jakościowych. Do wyliczeń wykorzystano dane z Głównego Urzędu Statystycznego, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Biuletynu Informacji Publicznych, mapy stacji ładowania pojazdów elektrycznych, a także dane otrzymane bezpośrednio od ocenianych miast - z urzędów oraz od przedsiębiorstw komunikacyjnych.

Oceniający bardzo wysoko ocenili Bielsko-Białą w kategorii działania na rzecz jakości powietrza i społeczności lokalnej. W zakresie wsparcia odnawialnych źródeł energii Bielsko-Biała znalazło się na czwartej pozycji. Na trzecim miejscu sklasyfikowano stolicę Podbeskidzia w kategorii społeczność lokalna - wpływ na to miały m.in. wysoki stopień segregacji odpadów komunalnych oraz duża liczba projektów tzw. zielonych w budżecie obywatelskim.

Autorzy raportu przyjrzeli się realizacji postanowień ustawy o elektromobilności (stopień elektryfikacji komunikacji miejskiej), jednak największy nacisk położyli na dostępność przewozów zbiorowych oraz rozwój transportu rowerowego. W kategorii indywidualny transport elektryczny Bielsko-Biała zajęło 23. lokatę, a w subindeksie zdrowie publiczne - 22. miejsce.

W ogólnym zestawieniu zielonych miast Fundacji Schumanna Bielsko-Biała sklasyfikowano na 13. pozycji (wskaźnik - 50,15). Zwycięzcą rankingu jest Lublin (57,40), przed Katowicami (55,60), Łodzią (54,21), Siedlcami (53,55) i Bydgoszczą (53,47). W czołowej dziesiątce są jeszcze Rzeszów (52,96), Warszawa (53,67), Białystok (5,46), Wrocław (51,78) oraz Poznań (51,26).

ab / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.