bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 15 czerwca 2021
  • wyświetleń: 3253

Hipotermia na ratunek noworodkom w Szpitalu Pediatrycznym

Stosowana w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej hipotermia terapeutyczna nie tylko pozwala zwiększyć szanse przeżycia noworodków wymagających tej formy pomocy medycznej, ale także zmniejsza u nich ryzyko niepełnosprawności. To jedyna placówka służby zdrowia w Bielsku-Białej i na Podbeskidziu, która wykorzystuje tę metodę do leczenia małych pacjentów.

Reklama

Hipotermia na ratunek noworodkom w Szpitalu Pediatrycznym
Hipotermia na ratunek noworodkom w Szpitalu Pediatrycznym · fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


Hipotermia terapeutyczna to metoda ochrony ośrodkowego układu nerwowego u dzieci z objawami encefalopatii niedotleniowo-niedokrwiennej będącej efektem niedotlenienia okołoporodowego. To groźne zaburzenie neurologiczne mogące skutkować niepełnosprawnością lub zgonem. Obecnie w medycynie stosowane są dwie metody leczniczego chłodzenia małych pacjentów. Pierwsza z nich to selektywne chłodzenie głowy (SHC), a druga to chłodzenie całego ciała (WBC).

Metoda druga z uwagi na stan zdrowia pacjenta po zakończeniu leczenia, uznawana jest za metodę lepszą. Leczenia hipotermią poddać można noworodki urodzone w 36. tygodniu ciąży lub powyżej, które spełniają medyczne kryteria zastosowania takiej metody. Warunkiem jest jednak to, aby od porodu do rozpoczęcia tego typu leczenia nie upłynęło więcej niż 6 godzin. Innymi słowy hipotermię należy zastosować w jak najkrótszym czasie po porodzie.

Szpital Pediatryczny jest obecnie jedyną placówką na Podbeskidziu wykorzystującą hipotermię do leczenia noworodków, w dodatku stosującą lepszą metodę WBC czyli chłodzenia całego ciała. W tym celu wykorzystywany jest specjalistyczny aparat do hipotermii terapeutycznej. Co więcej, dzięki temu, że dziecięca placówka medyczna z Bielska-Białej dysponuje karetką neonatologiczną, dzieci urodzone w okolicznych szpitalach mogą być dowożone na leczenie specjalistycznym transportem i w krótkim czasie po porodzie. A w tym przypadku czas odgrywa bardzo istotną rolę, co jest nie bez znaczenia biorąc pod uwagę fakt, że alternatywą są położone znacznie dalej śląskie ośrodki kliniczne.

- Ponieważ hipotermia terapeutyczna może spowodować przejściowe zaburzenia oddechowe czy też kardiologiczne, dlatego w Szpitalu Pediatrycznym zapewniamy noworodkom leczonym tą metodą nadzór kardiologiczny i neurologiczny oraz możliwość stałego monitorowania stanu zdrowia w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci. Z naszych obserwacji wynika, że hipotermia nie tylko zwiększa szanse przeżycia noworodków ale także podnosi prawdopodobieństwo prawidłowego stanu neurologicznego i dalszego rozwoju. W 2021 roku Szpital Pediatryczny opuściły noworodki urodzone w tak zwanej "ciężkiej zamartwicy", u których zastosowanie hipotermii terapeutycznej wraz z zaawansowanym leczeniem w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci pozwoliło na przeżycie, a także poprawiło funkcje neurologiczne zmniejszając ryzyko niepełnosprawności - mówi lek. med. Anna Merak, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

ar / bielsko.info

źródło: Szpital Pediatryczny

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.