Wiadomości

 • 10 czerwca 2021
 • wyświetleń: 5283

Rząd przedstawił plan luzowania obostrzeń na wakacje

Łagodzenie obostrzeń na wakacje to otwarcie stref gastronomicznych m.in. w kinach, teatrach, na koncertach oraz zwiększenie limitów. Już od 13 czerwca rząd wprowadza łagodniejsze zasady bezpieczeństwa. Wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień. Pozostałe zasady nie ulegają zmianie. Co ważne, od 26 czerwca przechodzimy na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu.

Niedzielski
Adam Niedzielski podczas konferencji 10 czerwca · fot. KPRM


Zmiany umożliwią sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.

Od 26 czerwca zwiększają się także limity - więcej widzów w kinach i teatrach oraz otwieraja się dyskoteki. Więcej osób będzie mogło przebywać w hotelach, restauracjach i na siłowniach. Zasady będą obowiązywać do końca wakacji, z możliwością modyfikacji.

Limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Łagodniejsze obostrzenia na wakacjeLiczba zakażeń maleje, a osób zaszczepionych rośnie. To pozwala na kolejne luzowanie obostrzeń. Rząd jednak stale podkreśla, że pandemia jeszcze się nie skończyła, a koronawirus wciąż jest niebezpieczny. Dlatego wprowadzane zasady mogą być modyfikowane. Zachowajmy czujność i bądźmy odpowiedzialni. Zakrywajmy nos i usta w zamkniętych pomieszczeniach, trzymajmy dystans oraz dezynfekujmy ręce. Zarejestruj się na szczepienie przeciw COVID-19 i bądź bezpieczny. To m.in. dzięki szczepieniom możliwe jest łagodzenie obostrzeń.

Zmiany od 13 czerwca: • Dozwolona sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.
 • Świątynie - maksymalnie 50 proc. obłożenia . Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.


Co się zmieni od 26 czerwca?Od 26 czerwca przechodzimy na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.

Co jeszcze się zmieni?

 • Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw - nowy limit uczestników - 1 osoba na 10 m².
 • Świątynie - maksymalnie 75 proc. obłożenia
 • Dyskoteki - maksymalnie 150 osób
 • Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób,
 • Zgromadzenia - maksymalnie 150 osób
 • Transport - 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos
 • Wesołe miasteczka - maksymalnie 75 proc. obłożenia
 • Kina i teatry - maksymalnie 75 proc. obłożenia
 • Hotele - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia
 • Restauracje - maksymalnie 75 proc. obłożenia
 • Widownia na obiektach sportowych - maksymalnie 50 proc. obłożenia


Ważne! Limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Dlaczego warto się szczepić?Przyjęcie szczepionki przeciw Covid-19 powinno znaleźć się na pierwszym miejscu w planach urlopowych. To szansa na bezpieczne podróżowanie bez obaw. Szczepionka zapewni ochronę nam i osobom z którymi mamy lub będziemy mieli kontakt.

W Polsce już można pobierać Unijne Certyfikaty Covid, które znacznie ułatwiają podróże po krajach Unii Europejskiej. Taki certyfikat mogą otrzymać tylko ci, którzy są w pełni zaszczepieni, osoby z negatywnym wynikiem testu na Covid-19 oraz ozdrowieńcy.

Im więcej osób przyjmie szczepionkę, tym lepiej dla nas wszystkich. W ten sposób zdobędziemy odporność populacyjną, która zwiększa szanse na pełne otwarcie życia społeczno-gospodarczego. To pozwoli także uniknąć czwartej fali koronawirusa, przed którą już teraz przestrzegają naukowcy.

Do tej pory w polskich punktach wykonano ponad 23 mln szczepień. 8,9 mln osób jest już w pełni zaszczepionych. Od poniedziałku 7 czerwca szczepić się mogą także dzieci od 12. roku życia.

ar / bielsko.info

źródło: gov.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus - raport

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj