bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 10 czerwca 2021
  • wyświetleń: 3042

Skrzyżowanie Górskiej z Żywiecką będzie przeprojektowane

Miejski Zarząd Dróg planuje korektę organizacji ruchu na ul. Żywieckiej w rejonie skrzyżowania z ul. Górską. Zmiana ma zminimalizować ilość nieprawidłowych zachowań kierowców, a w efekcie poprawić bezpieczeństwo i płynność jazdy.

Skrzyżowanie Górskiej z Żywiecką będzie przeprojektowane
Skrzyżowanie Górskiej z Żywiecką będzie przeprojektowane · fot. MZD Bielsko-Biała


W maju bieżącego roku Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej zlecił Politechnice Krakowskiej audyt bezpieczeństwa, którego celem było znalezienie odpowiedzi na pytanie, co należy zmienić, aby poprawić przepustowość pasa do lewoskrętu z ul. Żywieckiej w ul. Górską, utrzymując jednocześnie płynność ruchu na głównym ciągu w kierunku Żywca.

Obowiązujące dziś rozwiązanie wprowadzono rok temu, w ramach modernizacji ul. Żywieckiej. Z formalnego punktu widzenia zastosowane oznakowanie jest poprawne, niemniej lata przyzwyczajeń kierowców, na co dzień korzystających z lokalnych połączeń sprawiają, że na wymienionym skrzyżowaniu, nagminnie łamane są przepisy. Dodatkowo, w godzinach szczytu pas do skrętu w ul. Górską zatyka się, a kierowcy nie mieszcząc się na wyznaczonym pasie do skrętu w lewo, blokują prawy pas przeznaczony do jazdy na wprost w kierunku Żywca. W efekcie powstaje zator potęgujący dodatkowo stresogenne zachowania.

- Audyt naukowców z Politechniki Krakowskiej miał za zadanie analizę stanu obecnego, zbadanie natężenia ruchu na opisywanym odcinku ul. Żywieckiej, ocenę funkcjonowania obowiązującej organizacji ruchu oraz opracowanie rekomendacji wynikających z przeprowadzonych obserwacji. Do jego sporządzenia wykorzystano nie tylko dane dostarczone z detektorów zamontowanych przez MZD na sygnalizatorach, ale także nagrania z kamery zainstalowanej na skrzyżowaniu z ul. Górską - informuje Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej.

- Obserwacja zachowań kierowców, porównanie statystyk zdarzeń drogowych sprzed zmiany organizacji ruchu, do tych po wprowadzeniu obecnego rozwiązania, dało naukowcom dokładniejszy obraz sytuacji. W efekcie skłoniło ich do zarekomendowania rozwiązania opartego na zachowaniu dwóch pasów ruchu przeznaczonych do jazdy na wprost w kierunku Żywca, przy jednoczesnym wydzieleniu lewego pasa dopuszczającego skręt w ul. Górską. Kierowcy jadący w kierunku Międzybrodzia nie będą więc musieli w ogóle zjeżdżać z lewego pasa, a jazda w kierunku granicy miasta będzie się mogła odbywać dwoma pasami do końca kolejki pojazdów sygnalizujących skręt w lewo na ul. Górską - dodaje MZD.

- W konsekwencji zmian, prawy pas nie powinien się już korkować, a przyzwyczajenia kierowców przestaną odgrywać rolę wiodącą, zwiększającą ryzyko kolizji w tym rejonie. Audyt zaleca więc rezygnację z dotychczasowego zastosowania wysepki zawężającej ul. Żywiecką przed skrętem w ul. Górską. Rozwiązanie zostanie wprowadzone po zatwierdzeniu go przez organ zarządzający - Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej - podsumowuje zarząd dróg.

mp / bielsko.info
źródło: MZD Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.