bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 8 czerwca 2021
  • 10 czerwca 2021
  • wyświetleń: 6392

Ofiara księdza pedofila domaga się 3 mln zł odszkodowania od kurii

Janusz Szymik, który jako dziecko był molestowany przez księdza, skierował do sądu pozew o wypłatę 3 milionów złotych zadośćuczynienia od diecezji bielsko-żywieckiej - informuje Gazeta Wyborcza.

Reklama

kuria, diecezja, kościół, bielsko-żywiecka, żeromskiego 5, budynek
Ofiara księdza pedofila domaga się 3 mln zł odszkodowania od kurii · fot. Diecezja bielsko-żywiecka


Pozew trafił do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Mężczyzna uważa, że za to, co go spotkało w przeszłości, odpowiedzialność ponosi diecezja bielsko-żywiecka. Jak informuje Gazeta Wyborcza, Janusz Szymik oraz jego pełnomocnik powołują się w pozwie na to, że biskup Tadeusz Rakoczy, były zwierzchnik diecezji został ukarany przez Watykan za tuszowanie pedofilii. - Odpowiedzialność Kościoła nie budzi wątpliwości - mówi Artur Nowak, adwokat Szymika.

Przypomnijmy, jak informowaliśmy 28 maja w tym artykule, emerytowany ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, biskup Tadeusz Rakoczy, został ukarany przez Stolicę Apostolską. Miało to związek z zaniedbaniami popełnionymi przez hierarchę w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich. Jego nazwisko pojawiało się właśnie w kontekście sprawy molestowania Janusza Szymika przez proboszcza parafii z Międzybrodzia Bialskiego - opowiada o tym między innymi głośny dokument TVN24 "Don Stanislao".

W kontekście sprawy Janusza Szymika pojawia się również nazwisko Metropolity Poznańskiego, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Jak informuje portal onet.pl, również on został oskarżony przez Janusza Szymika o zaniedbania w sprawie molestowania przez księdza Jana W. Nuncjatura Apostolska w Polsce opublikowała we wtorek, 8 czerwca komunikat, w którym informuje, że "Stolica Apostolska przeprowadziła postępowanie dotyczące rzekomych zaniedbań abp. Stanisława Gądeckiego w kwestii nadużyć seksualnych popełnionych wobec osób małoletnich przez jednego kapłana archidiecezji poznańskiej i jednego kapłana diecezji bielsko-żywieckiej".

- W następstwie formalnych zgłoszeń, Stolica Apostolska przeprowadziła postępowanie dotyczące rzekomych zaniedbań abp. Stanisława Gądeckiego w kwestii nadużyć seksualnych popełnionych wobec osób małoletnich przez jednego kapłana archidiecezji poznańskiej i jednego kapłana diecezji bielsko-żywieckiej - czytamy w oświadczeniu.

mp / bielsko.info

źródło: Gazeta Wyborcza, Onet.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.