bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 7 czerwca 2021
  • wyświetleń: 1045

Ogrodzenie panelowe z podmurówką, czy bez?

Materiał partnera:

Stosować podmurówkę pod ogrodzenie panelowe, czy nie? To bardzo często pojawiające się pytanie. Podstawa płotu w takiej formie ma swoje zalety, ale też nie jest obowiązkowa. Przekonajmy się więc, czy wybrać ogrodzenie panelowe z podmurówką, czy bez.

Ogrodzenie panelowe z podmurówką, czy bez?


Na coraz większej liczbie nieruchomości zauważamy, że zmieniają się style ogrodzeń. Stosowana dotychczas powszechnie siatka odchodzi w zapomnienie, a na jej miejscu pojawiają się ciekawsze alternatywy. Jedną z nich jest ogrodzenie panelowe, które przez kilka lat było domeną nieruchomości przemysłowych. Teraz z powodzeniem wykorzystywane jest także do zagospodarowania terenu domów jednorodzinnych. Chcąc jednak zbudować płot panelowy, wiele osób zastanawia się, czy stosować do niego podmurówkę, czy nie. Naświetlimy trochę tę kwestię.

Nowoczesne ogrodzenie panelowe zastępujące siatkęPłot zbudowany ze stalowych paneli zdążył sobie wyrobić markę wśród wielu inwestorów. Przęsła składające się z przecinających się drutów ułożonych pionowo i poziomo, ozdabiają domy jednorodzinne wybudowane w różnych stylach architektonicznych. Niewątpliwą zaletą ogrodzenia panelowego jest właśnie jego modułowość. Konstrukcja budowana jest w szybkim tempie, dzięki gotowym materiałom - przęsłom, słupkom, obejmom. Ten trwały płot dzielnie znosi zmienne warunki atmosferyczne, nie poddając się korozji. To dzięki zanurzaniu w rozgrzanym ocynku. W dodatku panele nie są drogie. Konkurencyjna cena i właściwości sprawiły, że to chętnie wybierane rozwiązanie.

Ogrodzenie panelowe z podmurówką, czy bez?Mimo wielu zalet pojawia się bardzo często jedna wątpliwość - czy stosować podmurówkę, czy nie? Podkreślmy od razu - to zależy. Od czego? W głównej mierze od terenu, jakim dysponujemy, czyli od tego, czy jest on równy, czy nie. Na obszarze płaskiej działki nie ma konieczności stosowania podstawy. W przypadku nierównego terenu jest ona wskazana. Jakie są zatem cechy podmurówki? Baza staje się pośrednikiem pomiędzy podłożem a samym ogrodzeniem panelowym. W ten sposób ograniczana jest ilość wilgoci wchłaniana przez przęsła, a co za tym idzie, będą one jeszcze trwalsze. Podmurówka to bardzo dobry pomysł, jeśli na naszym terenie przebywają zwierzęta lub obawiamy się dzikich, które mogłyby się pojawiać na naszej działce. Podstawa eliminuje możliwość przekopania się pod ogrodzeniem, czyli przedostania się pod nasz dom lub wydostania się poza obszar nieruchomości. Podobnie baza wpływa na roślinność - zapobiega jej przerastaniu na jedną lub drugą stronę, a także wrastaniu w konstrukcję. Stosowanie podmurówki jest wskazane także wtedy, kiedy montaż ogrodzenia odbywa się na niejednorodnym podłożu, które jest grząskie. Wtedy też wzmacniana jest stabilność płotu.

Jaką podmurówkę zastosować?Jeśli stwierdzimy, że podmurówka jest nam potrzebna, możemy wybrać pomiędzy prefabrykowaną oraz tzw. wylewką.

Prefabrykowana podmurówka betonowa

Z racji tego, że system ogrodzenia panelowego jest modułowy, najczęściej stosuje się do niego prefabrykowaną podmurówkę betonową. To gotowe płyty o długości takiej samej, jak przęsła oraz łączniki. Montaż takiego rozwiązania jest bardzo szybki - możliwy nawet w różnych warunkach atmosferycznych, dzięki czemu cała konstrukcja powstaje w krótszym terminie. Nie potrzebne są do niego zaawansowane prace ziemne związane, chociażby z budowaniem szalunków, a także czas potrzebny na schnięcie betonu. Prefabrykowana podmurówka jest bardzo trwała i odporna na różne czynniki. Jest to także tańsze rozwiązanie.

Wylewka betonowa

Konkurencją dla prefabrykowanej podmurówki jest wylewka betonowa. Nie jest ona złym pomysłem, ale wymagającym o wiele większego zaangażowania, pracy oraz czasu. Konieczne jest przygotowanie do niej wykopów i szalunków. Po przygotowaniu betonu i jego wylaniu należy odczekać, aż zaschnie. Zbyt niska lub za wysoka temperatura powietrza uniemożliwiają jej wykonanie - pojawiać się będą problemy z zastyganiem. To również droższe rozwiązanie, w porównaniu do prefabrykowanej podmurówki.

PodsumowaniePodmurówka stanowi bazę pod ogrodzeniem panelowym. Czy zatem trzeba ją stosować? Nie jest to konieczne, ale wskazane, jeśli chcemy dodatkowo zwiększyć stabilność płotu, np. na nierównym lub niejednorodnym terenie. Będzie to także dobry pomysł, kiedy obawiamy się przedostawania na nasz teren dzikich zwierząt, które mogłyby się przekopać pod ogrodzeniem. Wykorzystać możemy prefabrykowaną podmurówkę betonową oraz wylewkę. Gotowa baza jest łatwiejsza w montażu, a zarazem tańsza. Podmurówka wylewana samemu wymaga więcej pracy, czasu oraz pieniędzy.