bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 1 czerwca 2021
  • wyświetleń: 3812

Nowa łącznica za 25 mln zł skróci czas podróży do Krakowa o 15 minut

Łącznica w Kalwarii Zebrzydowskiej o około kwadrans skróci czas podróży pociągiem z Krakowa przez Wadowice i Andrychów do Bielska-Białej. Kolej zwiększy atrakcyjność przewozów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A ogłosiły przetarg szacowany na ponad 25 mln zł netto. Inwestycja współfinasowana jest z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Reklama

Nowa łącznica za 25 mln zł skróci czas podróży do Krakowa o 15 minut
Nowa łącznica za 25 mln zł skróci czas podróży do Krakowa o 15 minut · fot. PKP PLK


Jak informuje PKP PLK dzięki łącznicy na stacji Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona wyeliminowana zostanie konieczność zmiany kierunku jazdy. To pozwoli skrócić prawie o kwadrans podróże na trasie z Małopolski do województwa śląskiego - z Krakowa do Wadowic, Andrychowa i Bielska-Białej.

- Nowa łącznica kolejowa wpisuje się w strategię inwestycji kolejowych w Małopolsce. Jej powstanie skróci czas przejazdu między ważnymi ośrodkami regionu, a komfort podróżowania się zwiększy - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Łącznica w Kalwarii Zebrzydowskiej, to jedno z rozwiązań, które PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wprowadzają, aby tworzyć bardziej spójną sieć kolejową. Dzięki takim zabiegom, możliwe są lepsze oferty dla podróżnych kolei, a także poprawa warunków transportu towarowego - powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich linii Kolejowych S.A.

Łącznica kolejowa - nowy odcinek toru połączy dwie zelektryfikowane linie: Skawina - Żywiec (nr 97) i Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko Biała (nr 117) . Wybudowany zostanie prawie półkilometrowy nasyp, na którym będzie tor i rozjazdy oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Zamontowana zostanie sieć trakcyjna. Sprawny przejazd pociągów umożliwić ma rozbudowa mostu w miejscu połączenia łącznicy z linią Skawina - Żywiec.

Rozpoczęcie robót zaplanowano na czerwiec 2022 roku, a zakończenie do połowy 2023 roku. Szacowana wartość zamówienia to ponad 25 mln zł netto.

Inwestycja: "Budowa Łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej w ciągu linii kolejowych nr 97 Skawina - Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko Biała Główna realizowana jest w ramach projektu: Prace na liniach kolejowych nr 97, 98, 99 na odcinku Skawina - Sucha Beskidzka - Chabówka - Zakopane", współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Inwestycje PLK usprawniają podróże z Małopolski na Podbeskidzie. Budowa łącznicy kolejowej w Kalwarii Zebrzydowskiej, to kolejna inwestycja, która zwiększy atrakcyjność podróży z Krakowa na Podbeskidzie. Wykonano już prace między Wadowicami a Andrychowem. Dostęp do kolei zwiększył nowy przystanek Osiedle Podhalanin. Poprawił się komfort obsługi na stacji Andrychów i przystankach w Choczni, Choczni Górnej, Inwałdzie. Wszystkie perony są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Kontynuowane są prace na przejazdach, które zwiększą bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. Będzie wybudowana mijanka w Barwałdzie Średnim. Dzięki temu będzie mogło kursować więcej pociągów.

Prace realizowane są w ramach projektu o wartości 129 mln zł: "Rewitalizacja linii kolejowej nr 117 odcinek Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Wadowice - granica województwa" (Etap I), współfinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Ich zakończenie zaplanowano na czerwiec 2022 roku.

mp / bielsko.info

źródło: PKP PLK

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.