bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 29 maja 2021
  • wyświetleń: 1254

Dzielnicowe rozmawiały z seniorami na temat bezpieczeństwa

Z bielskimi seniorami spotkały się dzielnicowe z komisariatu III. Policjantki na spotkaniu, na które zaproszone zostały przez klub seniora „Sixt Wam” rozmawiały z seniorami i mieszkańcami Bielska-Białej o oszustwach, zaginięciach, nieuczciwych praktykach przy sprzedaży towarów i innych zagrożeniach jakie mogą spotkać między innymi osoby starsze.

Dzielnicowe rozmawiały z seniorami na temat bezpieczeństwa
Dzielnicowe rozmawiały z seniorami na temat bezpieczeństwa · fot. KMP Bielsko-Biała


Tematem wiodącym spotkania zrealizowanego w ramach projektu „Miejskiego Centrum Usług Społecznościowych w Bielsku-Białej - rozwój międzypokoleniowych usług społecznych” było bezpieczeństwo osób starszych. Dzielnicowe z komisariatu III asp. szt. Joanna Buzderewicz oraz mł.asp. Bożena Rusinek przekazywały cenne wskazówki o właściwym zabezpieczeniu mienia przed kradzieżą i zagrożeniach komunikacyjnych w porze wieczorowo-nocnej.

Policjantki radziły jak nie paść ofiarą oszustów działających tzw. „metodą na wnuczka" czy "na policjanta”. W trakcie spotkania mundurowe wskazywały jak nie paść ofiarą nieuczciwych praktyk marketingowych, a także zachęcały do korzystania z programu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji Moja Komenda, których działanie bardzo dokładnie omówiono. Niezwykle istotnym punktem spotkania była również rozmowa o zagrożeniach związanych z zaginięciami osób starszych.

Dzielnicowe rozmawiały z seniorami na temat bezpieczeństwa
Dzielnicowe rozmawiały z seniorami na temat bezpieczeństwa · fot. KMP Bielsko-Biała


- Mundurowi na terenie bielska i powiatu uczestniczą w spotkaniach z seniorami wskazując seniorom, jak nie paść ofiarą oszustwa metodą na tzw. ”wnuczka” omawiając metody postępowania oszustów. Przestrzegają również przed nieuczciwymi przedsiębiorcami, którzy zapraszają ich na spotkania, podczas których przy okazji bezpłatnych badań i pokazów - kusząc prezentami - nakłaniają do zakupu oferowanych produktów. Bardzo często ukrytym celem takich spotkań jest sprzedaż pościeli, naczyń, urządzeń medycznych, które nie są warte swojej ceny, przekraczając o nawet kilkanaście razy wartość rynkową tych produktów. Policjanci przestrzegają także przed sprzedawcami wchodzącymi na rynek mediów, najczęściej proponującymi niższe rachunki za prąd, gaz lub telefon, którzy nieuczciwie sugerują, że są dotychczasowymi sprzedawcami tych usług, a podstępnie zawierane przez nich umowy mogą powodować dotkliwe straty finansowe - informuje KMP w Bielsku-Białej.

Bezpieczeństwo seniorów jest ciągle aktualnym tematem, a poprawa bezpieczeństwa osób starszych na obszarach wiejskich wymaga systematycznej pracy, tak aby minimalizować skutki pojawiających się coraz to nowych zagrożeń i nowych metod jakimi posługują się sprawcy. W trakcie spotkania każdy z uczestników mógł zadawać pytania, podzielić się swoimi spostrzeżeniami czy wyrazić swoją opinię. Spotkanie przebiegało w miłej świątecznej atmosferze, a ta forma bezpośredniej współpracy na stałe wpisała się w służbę dzielnicowych.

mp / bielsko.info
źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.