bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 29 maja 2021
  • wyświetleń: 2498

Wapienica: Jedno z nowych rond będzie nosić imię Franciszka Kuboka

Nowe rondo na skrzyżowaniu ulic Cieszyńskiej, Jaworzańskiej i Międzyrzeckiej będzie nosiło imię Franciszka Kuboka. Był to aktywny działacz społeczny i organizator wielu lokalnych przedsięwzięć oraz pierwszy kierownik polskiej Szkoły Podstawowej w Wapienicy - funkcję tę pełnił w latach 1923-1939.

Wapienica: Jedno z nowych rond będzie nosić imię Franciszka Kuboka
Wapienica: Jedno z nowych rond będzie nosić imię Franciszka Kuboka · fot. UM Bielsko-Biała


Uchwała w sprawie nadania rondu imienia Franciszka Kuboka została jednogłośnie przyjęta na sesji bielskiej Rady Miejskiej w miniony czwartek, 20 maja. Wnioski w sprawie uhonorowania Franciszka Kuboka w Wapienicy złożyli radny Piotr Ryszka oraz członek Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego Wiesław Dziubek. Zespół Ekspercki ds. Nazewnictwa Ulic, Placów oraz Nazw Obiektów Fizjograficznych zgodnie rekomendował RM tę inicjatywę.

Franciszek Kubok urodził się w 1901 roku w Kisielowie koło Skoczowa. W 1918 roku brał udział w walkach o Śląsk Cieszyński. Po pierwszej wojnie światowej ukończył Seminarium Nauczycielskie w Cieszynie i otrzymał przydział do pracy w Jaworzu Średnim, później przeniósł się do Wapienicy, gdzie był pierwszym kierownikiem polskiej Szkoły Podstawowej w latach 1923-1939. Poprzez swoje szerokie działania społeczne scalał polską ludność w niemieckojęzycznej Wapienicy. Na początku lat 20. XX w. Wapienica była zdecydowanie niemiecką wioską, w której zaledwie ok. 12 proc. mieszkańców stanowili Polacy.

Franciszek Kubok
Franciszek Kubok · fot. Zdjęcie za zbiorów Wiesława Dziubka


- Był postacią niewątpliwie wybitną i zasłużoną dla przedwojennych, polskich mieszkańców tej miejscowości. Był aktywnym działaczem społecznym, organizatorem wielu lokalnych przedsięwzięć, przewodniczącym wapienickiego oddziału Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Franciszek Kubok był także współzałożycielem Stowarzyszenia Katolickiego, które zainicjowało wybudowanie kościółka w Wapienicy. Jako aktywny działacz społeczny organizował patriotyczne przedsięwzięcia dla dzieci, młodzieży i ich rodziców, które miały miejsce głównie w restauracjach Adolfa Folwarcznego i Jana Gabrysia - informuje Wiesław Dziubek.

Od 1926 roku Franciszek Kubok był sekretarzem w Urzędzie Gminy w Wapienicy, gdzie również został zapamiętany jako aktywny działacz lokalnych struktur. Jako podoficer 3 Pułku Strzelców Podhalańskich z Bielska oddał swoje życie za ojczyznę w Katyniu. Jego nazwisko figuruje na liście ofiar pod numerem 1212.

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.