bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 15 września 2012
  • 18 września 2012
  • wyświetleń: 4963

Będzie hotel z widokiem na zamek

Budynek przy ul. Wzgórze 7 na bielskiej starówce jest od kilku lat potwornie zaniedbany. Powstanie tu jednak hotel na 60 miejsc.

Zamek Sułkowskich, Muzeum, Zabytek, Zamek
Zamek Książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej · fot. Wiktor Czosnowski / bielsko.info


Obiekt znajduje się w sercu rewitalizowanej starówki - naprzeciwko Zamku Sułkowskich. Zajmuje spory teren pomiędzy ulicami Wzgórze, Podcienie i Zaułek. - To jeden z największych budynków na starówce. Tak naprawdę tworzą go cztery kamieniczki, które z końcem XIX wieku scalono w jeden - wyjaśnia Piotr Kubańda, miejski konserwator zabytków w Bielsku-Białej.

Stojące w tym miejscu budynki wznoszono w XVII wieku, choć niewykluczone, że niektóre ich elementy - np. w piwnicach - mogą być jeszcze starsze. W kolejnych stuleciach, m.in. wskutek pożarów, kamieniczki przebudowywano. Obiekt zawsze tętnił życiem, m.in. dlatego, że działały tu znane restauracje, m.in. Podhalanka i Słupska w PRL-u, potem popularny wśród młodzieży klub Number One.

W ostatnich latach budynek opustoszał i zaczął szpecić okolicę. Od trzech lat ma jednak nowego właściciela, który rozpoczął już renowację. Trwa wzmacnianie fundamentów i remont pięknych piwnic z łukowatymi, ceglanymi sklepieniami. Według planów prace potrwają około trzech lat, a po ich ukończeniu zacznie tutaj działać hotel z około 60 miejscami. Inwestor zapowiada, że będą tutaj obowiązywały atrakcyjne ceny, niższe niż w działających w mieście hotelach, umożliwiające zatrzymanie się zwykłym turystom.

Istniejący obiekt zmieni się nie do poznania. Zyska nową elewację w kolorze ecru, zmieni się też jego dach, ponieważ poddasze zostanie zagospodarowane na pokoje. W niższych partiach powstaną pomieszczenia dla eleganckich butików. Prace są prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.

new / bielsko.info, źródło: Gazeta Wyborcza Bielsko-Biała

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.