
Wiadomości
- 19 maja 2021
- wyświetleń: 3692
Oddział Patologii Noworodka przez 20 lat uratował blisko 3.8 tys. dzieci
W tym roku Oddział Patologii Noworodka bielskiego Szpitala Wojewódzkiego obchodzi 20-lecie swojego istnienia. Trafiają tam maluchy wymagające wysokospecjalistycznej opieki. Od początku istnienia oddziału pomocy udzielono w nim 3783 dzieciom.

Danuta Zimmer, kierownik Oddziału Patologii Noworodka, który posiada trzeci, najwyższy poziom referencyjności podkreśla, że w szpitalu leczone są dzieci z bardzo ciężkimi schorzeniami, a także skrajnie niedojrzałe wcześniaki.
Do 2014 roku, rocznie na patologii noworodka hospitalizowanych było około 150 dzieci. - W tym czasie oddział był mniejszy. Po jego rozbudowie leczymy w ciągu roku około 220 maluchów - powiedziała dr Zimmer. Ze statystyk wynika, że 10 procent z tej liczby, to maluchy ważące poniżej 1000 g. - Kolejne 10 procent małych pacjentów waży między 1000 g a 1500 g. Najliczniejszą grupę pacjentów stanowią dzieci z masą ciała 1500-2500g (45% do 50% ) a grupa dzieci ważących ponad 2500 g stanowi 30% - 35% leczonych u nas dzieci - stwierdziła kierownik oddziału.
To właśnie dzieci o urodzeniowej wadze do 1500 g wymagają intensywnej terapii i najwięcej zaangażowania. Kierownik oddziału wyjaśniła jednak, że od kilku lat nie wzrasta, a nawet maleje ilość takich dzieci, co świadczy o ogromnej poprawie opieki położniczej w naszym kraju .
Najnowocześniejszy sprzęt specjalistyczny - wysokiej klasy inkubatory, aparatura diagnostyczna pozwalająca na szybkie postawienie diagnozy, a także zespół świetnych fachowców pracujących i współpracujących z oddziałem Szpitala Wojewódzkiego - sprawiają, że nawet najmniejsze noworodki szybciej dochodzą do zdrowia i w lepszej formie opuszczają szpital. - Jest mniej przypadków dzieci z ciężką postacią dysplazji oskrzelowo- płucnej, nie wzrasta liczba noworodków cierpiących na retinopatię wcześniaczą. Obserwujemy również, że rzadziej występują u maluchów ciężkie uszkodzenia centralnego układu nerwowego - podkreśliła kierownik oddziału.
Oddział patologii noworodka funkcjonuje w Szpitalu Wojewódzkim od 1 stycznia 2001 roku. W 2018 roku przeszedł gruntowny remont. Przebudowa oraz doposażenie w sprzęt medyczny kosztowały ponad 11 mln zł.
Obecnie oddział dysponuje 20 stanowiskami, w tym ośmioma intensywnej terapii, sześcioma opieki ciągłej i sześcioma opieki pośredniej. Wszystkie stanowiska mają pełną możliwość monitorowania funkcji życiowych noworodków. Na oddziale znajdują się nowoczesne inkubatory otwarte i zamknięte, respiratory i urządzenia do nieinwazyjnego wsparcia układu oddechowego. Nowoczesna aparatura diagnostyczna jak nowoczesne aparaty USG, RTG, monitor bólu, analizator gazowy, jonowy i glukozy
umożliwia stawianie diagnozy przy łóżku chorego.
ZOBACZ TAKŻE

Bielski Szpital Wojewódzki zakupił specjalistyczne urządzenia dla OIOM

„Agatki” tylko przy dwóch bielskich "zebrach"

3 miliony złotych dla organizacji wspierających osoby z niepełnosprawnościami

Godziny otwarcia Krytej Pływalni „Troclik” w czasie Świąt Wielkanocnych

Schronienie znajdzie 7 procent bielszczan

„Odbierają” dzieci - ich życie może być zagrożone!
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.