bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 16 maja 2021
  • 17 maja 2021
  • wyświetleń: 1548

Fundacja pomoże bielszczanom, chcącym studiować na UJ

"Z Bielska-Białej na Uniwersytet Jagielloński" to fundacja, której głównym celem jest wspieranie bielszczan, którzy swoje życie chcą związać z najstarszą uczelnią w Polsce. W radzie organizacji zasiadają m.in. Agata Smalcerz, absolwentka historii sztuki na UJ oraz legendarny aktor Jerzy Stuhr, który w naszym mieście mieszkał do czasów studiów.

Fundacja pomoże bielszczanom, chcącym studiować na UJ
Fundacja pomoże bielszczanom, chcącym studiować na UJ · fot. Uniwersytet Jagielloński


- Fundacja "Z Bielska-Białej na Uniwersytet Jagielloński" powstała jako owoc pozytywnych doświadczeń i historii osób, które łączą dwie idee - Bielsko-Białą (i okolice) oraz Uniwersytet Jagielloński. Obie w znacznej mierze nas ukształtowały (wykształciły), pozwoliły poznać ludzi, którzy mieli istotny wpływ na nasze historie. Ponieważ dla nas ten związek, między rodzinnym miastem a najstarszym uniwersytetem w Polsce, przyniósł dobre skutki, wierzymy, że warto wspierać także inne osoby, które chciałby podążać tą drogą - opowiadają o organizacji jej założyciele.

- Aby zrealizować tę wizję, powołaliśmy fundację, która ma pomóc uczniom z Bielska-Białej i najbliższych okolic, którzy chcieliby studiować na UJ’cie, ale z różnych przyczyn, przede wszystkim finansowych, nie mogą się na to zdecydować. W początkowym etapie działalności fundacji będziemy wspierali studentów I roku, albowiem ten okres jest najtrudniejszy, wymaga aklimatyzacji, oswojenia, największych wydatków na "urządzenie się" w Krakowie, a nadto nie wszystkie możliwości uzyskania pomocy (stypendiów) są wtedy już otwarte - dodają bielszczanie związani z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Fundacja pomoże bielszczanom, chcącym studiować na UJ
Fundacja pomoże bielszczanom, chcącym studiować na UJ · fot. Fundacja "Zbbnauj"


W Radzie Fundacji zasiadają Agata Smalcerz - absolwentka historii sztuki na UJ, Artur Pałyga - zamieszkały w Bielsku-Białej - polski dramaturg, scenarzysta, pisarz, poeta, dziennikarz i pedagog, Sławomir Kołodziej - absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Bielsku-Białej oraz Jerzy Stuhr - znany, ceniony i wielokrotnie nagradzany polski aktor teatralny i filmowy, reżyser, profesor sztuk teatralnych, polonista, pisarz i pedagog, który w młodości mieszkaniec Bielska-Białej.

Jednym z elementów pomocy dla młodych bielszczan jest stypendium przyznawane na okres pierwszego roku studiów stacjonarnych (dziennych), podejmowanych po raz pierwszy, realizowanych w trybie jednolitym lub dwustopniowym na dowolnym wydziale Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Będzie ono wypłacane przez jeden rok akademicki, czyli 9 miesięcy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie fundacji: www.zbbnauj.pl

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.