bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 7 maja 2021
  • wyświetleń: 1501

Bohaterowie bajki, społecznik, ksiądz - nowi patroni bielskich rond?

Do bielskiej Rady Miejskiej trafiły propozycje nazwania rond w mieście nazwami Bolka i Lolka, Franciszka Kuboka oraz księdza Jana Jeżowicza. O tym, czy skrzyżowania otrzymają nazwy zaproponowanych patronów, zadecydują radni.

bolek i lolek
Bohaterowie bajki, społecznik, ksiądz - nowi patroni bielskich rond? · fot. bielsko.info


Serwis prasowy bielskiej Rady Miejskiej opublikował projekty uchwał dotyczących nazewnictwa rond w mieście.

Wniosek w sprawie nadania rondu na skrzyżowaniu ulic Cieszyńskiej i Józefa Lompy nazwy Bolka i Lolka złożył Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej. W swoim piśmie Zarząd podkreślił bliskość usytuowania Studia Filmów Rysunkowych - instytucji kulturalnej znanej na całym świecie, związanej z postaciami Bolka i Lolka.

- Zespół Ekspercki ds. Nazewnictwa Ulic, Placów oraz Nazw Obiektów Fizjograficznych, jednogłośnie uznał, że należy rekomendować wskazaną inicjatywę - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Z kolei wnioski w sprawie uhonorowania ronda na skrzyżowaniu Cieszyńskiej, Jaworzańskiej i Międzyrzeckiej imieniem Franciszka Kuboka złożyli radni Piotr Ryszka oraz Wiesław Dziubek, członek Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego. Obaj Wnioskodawcy w swoich pismach podkreślili "ogromne zasługi Franciszka Kuboka jako aktywnego działacza społecznego i organizatora wielu lokalnych przedsięwzięć. Był on pierwszym kierownikiem polskiej Szkoły Podstawowej w Wapienicy w latach 1923-1939".

I w tym przypadku Zespół Ekspercki ds. Nazewnictwa Ulic, Placów oraz Nazw Obiektów Fizjograficznych, jednogłośnie uznał, że należy rekomendować tę inicjatywę

Natomiast interpelacja w sprawie uhonorowania nowego ronda na skrzyżowaniu ulic Cieszyńskiej i Światopełka imieniem księdza Jana Jeżowicza została złożona przez radnego pana Piotra Ryszkę, który w swoim wniosku wskazał, że osoba duchownego w pełni zasługuje na upamiętnienie.

- Ksiądz Jan Jeżowicz był budowniczym kościoła w Wapienicy i pierwszym proboszczem w latach 1948-1970. Jego praca oraz ogromne zaangażowanie pozwoliło zintegrować lokalną społeczność - podaje uzasadnienie projektu uchwały.

O tym, czy ronda otrzymają nazwy zaproponowanych patronów, zadecydują bielscy rajcy najprawdopodobniej na majowej sesji rady.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.