bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 6 maja 2021
  • 7 maja 2021
  • wyświetleń: 5026

[FOTO] "Czyste Powietrze": Wniosek będzie można złożyć w Bielsku-Białej

5 maja w bielskim Ratuszu zostało podpisane porozumienie gwarantujące otwarcie w Bielsku-Białej punktu obsługi właścicieli domów jednorodzinnych zainteresowanych skorzystaniem z dofinansowania na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację w ramach programu "Czyste Powietrze" - wymianę okien, drzwi zewnętrznych czy ocieplenie ścian. Celem ogólnopolskiego programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Podpisanie porozumienia w bielskim Ratuszu - 05.05.2021 · fot. UM Bielsko-Biała


Podpisy pod porozumieniem złożyli prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Tomasz Bednarek i prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Podczas podpisywania dokumentu obecni byli również posłowie z naszego regionu Przemysław Drabek i Grzegorz Gaża, radni i pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Energii Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

- Na mocy podpisanego porozumienia w ciągu miesiąca w naszym mieście powstanie punkt, w którym będzie można dowiedzieć się wszystkiego o programie Czyste Powietrze, wypełnić wniosek o dofinansowanie, a także zasięgnąć informacji o innych inicjatywach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. O tym, gdzie ten punkt zostanie zlokalizowany, a także kiedy będzie czynny, poinformujemy w ciągu najbliższych tygodni - informuje Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

- Utworzenie punktu to wyjście naprzeciw osobom, które nie mają dostępu do komputera, gorzej radzą sobie z poruszaniem się w internecie czy po prostu potrzebują szczegółowych informacji na temat programu. Wniosek o dofinansowanie można także wypełnić już teraz na stronie internetowej czystepowietrze.gov.pl. Warto dodać, że budżet programu wynosi 103 miliardy zł. Wydatkowanie pieniędzy będzie odbywało się do 2029 roku - dodaje bielski magistrat.

Program skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dofinansowanie można otrzymać na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła spełniające najwyższe normy, a także na niezbędne prace termomodernizacyjne. Dotacja może wynosić do 30.000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37.000 zł dla podwyższonego poziomu.

- To ważny dzień w życiu naszego miasta. Podpisujemy to porozumienie, ponieważ wszyscy wspólnie walczymy o to, aby powietrze w Bielsku-Białej i w całym regionie było czyste. Warto zwrócić uwagę, że tylko ten zbiorowy wysiłek daje efekty, bo zanieczyszczenia, które są w naszym mieście, pochodzą nie tylko od nas, ale też z okolic, a program działa w całym kraju. Do tych programów, które już funkcjonują w naszym samorządzie, dochodzi następny instrument. Liczę na dobrą współpracę i na efekty - mówił prezydent miasta Jarosław Klimaszewski.

Prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Tomasz Bednarek liczy natomiast, że otwarcie w Bielsku-Białej punktu przyjmowania wniosków do programu Czyste Powietrze będzie dodatkową zachętą, aby w nim uczestniczyć.

- I też do tego, aby mieszkańcy jak najszybciej te nieefektywne kotły wymieniali - mówi prezes. - Podpisane porozumienie to także kolejny etap współpracy między WFOŚiGW i Bielskiem-Białą. W ubiegłym roku podpisywaliśmy umowy na termomodernizację budynków wielorodzinnych, teraz miasto kolejny raz uzyskało dofinansowanie. Liczę, że po dobrej współpracy w zakresie termomodernizacji domów wielorodzinnych, współpraca w zakresie termomodernizacji i wymiany kopciuchów w domach jednorodzinnych będzie równie dobra, a tempo programu znacznie przyspieszy i Bielsko-Biała dołączy do grona liderów, którzy najszybciej wymieniają nieefektywne źródła ciepła - dodał.

2021 rok to pierwszy rok, w którym zaczęły obowiązywać terminy uchwały antysmogowej i ostatni rok, w którym najstarsze, ponad 10-letnie źródła ciepła muszą, zgodnie z uchwałą, zostać wymienione.

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.