bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

 • 30 kwietnia 2021
 • wyświetleń: 681

Zdrowe jedzenie dla psa - to znaczy jakie?

Materiał partnera:

Troska o dietę czworonoga jest jednym z kluczowych elementów opieki nad nim. Ważne jest dostarczenie mu zarówno niezbędnych składników odżywczych w prawidłowych proporcjach, jak i odpowiedniej dawki kalorii. Na co konkretnie należy zwrócić uwagę, jeśli chcemy zapewnić psu zdrowe jedzenie?

Zdrowe jedzenie dla psa - to znaczy jakie?


Indywidualne dopasowanieDieta psa powinna być indywidualnie dopasowana do każdego osobnika. To, jakiego jedzenia potrzebuje i w jakiej ilości, zależy m.in. od:

 • wieku psa (karmę „junior” podaje się czworonogom w okresie wzrostu, „adult” - dorosłym, a „senior” - psom starszym),
 • masy ciała,
 • aktywności fizycznej,
 • rasy,
 • potencjalnych alergii lub innych schorzeń (w przypadku wspomnianej kamicy, jeśli została już zdiagnozowana, dieta może stać się istotnym elementem wspierającym leczenie),
 • stanu fizjologicznego, np. ciąży lub okresu laktacji u suk,
 • a nawet pory roku czy rodzaju sierści (psy mające gęstą i długą sierść wymagają podawania większej ilości białka).


Łatwo wnioskować, że zdrowe jedzenie dla psa jest pojęciem bardzo szerokim. Jeśli chcemy, by zwierzę mogło czerpać ze swojej diety jak najwięcej, poza braniem pod uwagę powyższych czynników na bieżąco monitorujmy jego funkcjonowanie. Bądźmy uważni na ewentualny wzrost lub spadek masy ciała, trudności trawienne, reakcje uczuleniowe czy zaburzenia w wypróżnianiu się. Wszystko to może wskazywać, że konieczne są zmiany w diecie. Jeśli zaobserwujesz tego typu objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który nie tylko zbada zwierzę, lecz także przekaże Ci wskazówki dotyczące żywienia szczeniaka bądź dorosłego psa.

Zdrowe jedzenie dla psa - karmy pełnoporcjoweCzęsto pojawia się pytanie, czy można samemu przygotowywać psie posiłki. Owszem, można. Jeśli chcemy, aby było to zdrowe jedzenie dla czworonoga, potrzebujemy dużej wiedzy. Psy mają inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze oraz energię niż ludzie. Nie powinniśmy więc podawać im tego, co znajduje się na naszych talerzach. Jeśli jednak chcemy gotować samodzielnie, powinniśmy wiedzieć, jakie produkty są dla nich wskazane, a jakich unikać. Ważna jest także odpowiednia obróbka termiczna oraz dobrej jakości składniki. Wymaga to zatem dużego zaangażowania, a i tak nie zagwarantuje, że sprostamy wymaganiom żywieniowym czworonogów.

Polecane są więc karmy zarówno suche, jak i mokre, przygotowane przez specjalistów, którzy mają wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Bazą psiej diety powinny być stworzone przez nich karmy pełnoporcjowe, co oznacza, że dostarczają wszelkich niezbędnych zwierzętom składników w odpowiednich proporcjach. Dlaczego akurat proporcje są aż tak istotne? Przykładem niech będzie wapń i fosfor. Oba te elementy są niezwykle ważne dla układu kostnego psa, zwłaszcza w okresie wzrostu. Jeśli jednak ich ilość względem siebie zostanie zaburzona, np. w diecie czworonoga będzie zbyt dużo fosforu w stosunku do wapnia, może wystąpić odwapnienie kości.

Zdrowe jedzenie dla psa - co jeszcze warto wiedzieć? • Pamiętaj o podawaniu psu odpowiedniej ilości jedzenia. Nie powinno być go ani za dużo, ani za mało. Nadmierna dawka spożywanych kalorii może prowadzić do nadwagi lub otyłości, która jest poważną chorobą oddziałującą na funkcjonowanie całego psiego organizmu. Osłabia m.in. układ szkieletowy, sercowo-naczyniowy, psychikę psa etc.
 • Jak możesz sprawdzić, ile powinien jeść pies? W internecie znajdziesz kalkulatory, które na podstawie kilku pytań wskażą orientacyjną liczbę kalorii, jaką powinien on spożywać. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest jednak opieranie się na tabelach znajdujących się na opakowaniu psich karm. Rozpisana jest tam wskazana gramatura jedzenia w odniesieniu do masy ciała zwierzęcia.
 • A co z przekąskami? Są one świetnym dodatkiem do psiej diety. Znakomicie sprawdzają się w trakcie treningów, pomagają budować pozytywną relację zwierzęcia z opiekunem, a także sprawiają czworonogom dużą frajdę. Co jednak istotne, nie powinny przekraczać 10% dziennej dawki kalorii, jakie spożywa zwierzę.
 • Chcąc zapewnić psu zdrowie, musisz też wiedzieć, jakich produktów kategorycznie nie możesz mu podawać. Toksyczne są przede wszystkim: awokado, orzechy makadamia, cebula, szczypiorek, czekolada, kakao, winogrona i rodzynki.
 • Zdrowa dieta dla psa musi także uwzględniać stały dostęp do świeżej wody. Bardzo ważne jest czyszczenie psich misek - tej z jedzeniem po każdym posiłku, a tej z wodą co najmniej raz dziennie i zawsze w sytuacji, gdy zauważymy, że została zanieczyszczona.