bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 30 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 502

Prawo nieuczciwej konkurencji - co należy o nim wiedzieć?

Materiał partnera:

Konkurencja na wolnym rynku jest jak najbardziej pożądana i korzystna. Prowadzi do zwiększenia produktywności, poszukiwania innowacyjności, ukierunkowania na rozwój, czyli wszystkiego tego, co sprawia, że firmy rozwijają się i zwiększają swoje zyski, a rynek pracy oferuje coraz więcej. Aby jednak taki system mógł działać prawidłowo i faktycznie przynosić korzyści, konkurencja musi być uczciwa. Jedną z zasad, których zadaniem jest dbanie o to, jest prawo nieuczciwej konkurencji.

Prawo nieuczciwej konkurencji - co należy o nim wiedzieć?


Czym właściwie jest uczciwa i nieuczciwa konkurencja?Konkurencja na rynku jest zjawiskiem, które nie jest tak łatwo zdefiniować. U jej podstaw stoją zjawiska społeczne i rynkowe, które sprawiają, że konsumenci chętniej wybierają produkty, które uważają za lepsze, ale również tańsze, czy posiadające dodatkową wartość. Większa sprzedaż produktu nie oznacza automatycznie większego zysku. Na rynku wygrywają firmy, które są w stanie dostarczyć produkt konkurencyjny, to znaczy lepiej się sprzedający, ale jednocześnie dostarczający ze sprzedaży większych dochodów. Narzędzia do osiągnięcia tego celu są zróżnicowane.

W najprostszej wersji jest to minimalizowanie kosztów produkcji, co często związane jest (ale nie musi) ze zmniejszeniem jakości, czy mniejszym udziałem pracowników w zyskach firmy. Może to być również poszukiwanie bardziej wydajnych sposobów wytwarzania danych dóbr, wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, czy ekspansja przedsiębiorstwa na nowe rynki. Są to wreszcie wszelkie działania marketingowe, które sprawiają, że produkt jest postrzegany przez konsumentów jako bardziej atrakcyjny. Wszystko te strategie składają się na uczciwą konkurencję na rynku.

Czym zatem jest konkurencja nieuczciwa? Są to wszelkie działania, które prowadzą do przejęcia przewagi na rynku metodami innymi niż rynkowe. Może to być na przykład kradzież informacji o metodach stosowanych u konkurencji, ale również rozpowszechnianie informacji nieprawdziwych, które szkodzą konkurencyjnym firmom. Są to również działania, których celem jest sprawienie, że produkt konkurencji będzie postrzegany przez konsumentów gorzej.

kancelaria-kfk


Prawo nieuczciwej konkurencji - Kancelaria KFK

Jak działa prawo nieuczciwej konkurencji?Co do zasady, prawo w naszym kraju stoi na straży uczciwej konkurencji i penalizuje konkurencję nieuczciwą. Poszkodowany przez nieuczciwą konkurencję ma szereg możliwości, dzięki którym może domagać się za takie działania rekompensaty. Zasady dotyczące konkurencji ujmowane są w wielu aktach prawnych, takich jak kodeks cywilny, kodeks handlowy, kodeks spółek handlowych, ale też poszczególne ustawy i rozporządzenia. Przedsiębiorstwo dotknięte nieuczciwą konkurencją ma więc solidną podstawę, żeby dochodzić swoich praw i odzyskać utracone przez niezgodne z prawem działania konkurencji zyski

Jak dbać o swoje interesy wśród konkurencji?Zdecydowanie najlepszym sposobem jest powierzenie sprawy wyspecjalizowanej kancelarii adwokackiej, w której zatrudnieni są prawnicy specjalizujący się w działach prawa, które mają w takich przypadkach zastosowanie. Z jednej strony kancelaria specjalizująca się w sprawach związanych z nieuczciwą konkurencją może pomóc się przed nią bronić. Z drugiej jednak mogą z niej skorzystać również firmy, które chcą uniknąć konsekwencji finansowych związanych z prowadzeniem nieuczciwej konkurencji, czy też z oskarżeniem o takie działania.

Źródło: Kancelaria KFK