bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 30 kwietnia 2021
  • 3 maja 2021
  • wyświetleń: 8931

Trwają prace związane z powstaniem Beskidzkiej Drogi Integracyjnej

Jak poinformował krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, kontynuowane są prace związane z przygotowaniem budowy drogi ekspresowej S52, która w przyszłości ma połączyć Bielsko-Białą z Głogoczowem, czyli Beskidzkiej Drogi Integracyjnej (BDI). GDDKiA otrzymała dwie oferty w przetargu na wykonanie badań geofizycznych dla tej trasy i opracowanie ich wyników.

droga ekspresowa s1
Trwają prace związane z powstaniem Beskidzkiej Drogi Integracyjnej · fot. GDDKiA


Jak zauważa portal wnp.pl, Beskidzka Droga Integracyjna DK-52 początkowo projektowana była w klasie główna przyspieszona (GP). Status drogi ekspresowej otrzymała w maju 2016 roku, decyzją Rady Ministrów, kiedy ustalono przebieg drogi ekspresowej S52, który prowadzi od Cieszyna do Bielska-Białej (wcześniej S-1), a następnie od węzła Suchy Potok kontynuowany jest do DK-7 w Głogoczowie i dalej poprzez Północną Obwodnicą Krakowa do S-7.

Odcinek S-52 od węzła Suchy Potok do Głogoczowa nazywany Beskidzką Droga Integracyjną, o długości ok. 61 km w woj. śląskim i małopolskim będzie miał dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Na trasie przewidziano 13 węzłów drogowych: Kozy, Kęty, Bulowice, Andrychów, Inwałd, Chocznia, Wadowice, Jaroszowice, Kalwaria Północ, Kalwaria Wschód, Sułkowice, Skawina i Głogoczów. W ciągu drogi powstaną 104 obiekty mostowe, mury oporowe, cztery miejsca obsługi podróżnych (MOP-y) i obwód drogowy "Wadowice".

Mapa planowanego przebiegu Beskidzkiej Drogi Integracyjnej (BDI)
Mapa planowanego przebiegu Beskidzkiej Drogi Integracyjnej (BDI) · fot. GDDKiA


W zakresie ochrona środowiska przewidziano: ekrany akustyczne o łącznej długości ponad 38 km, 26 przejść dla zwierząt i zieleń ochronną o łącznej długości 30 km. Decyzja środowiskowa dla tej drogi wydana została w lipcu 2018 r., ale do tej pory nie jest prawomocna z powodu odwołań i skarg grupy mieszkańców.

Przedstawicielka GDDKiA zaznaczyła, że prace związane z przygotowaniem inwestycji są kontynuowane. W kwietniu ubiegłego roku został uzgodniony przez ministra infrastruktury aneks do programu inwestycji dla tej drogi, a pod koniec sierpnia zeszłego roku podpisano aneks na dokończenie opracowania dokumentacji w stadium Koncepcji Programowej do lutego 2025 roku.

Ogłoszenie przetargu na realizację S52 Bielsko Biała - Głogoczów w systemie projektuj i buduj i podziale na pięć odcinków przewiduje się w drugim półroczu 2024 roku. Zdaniem drogowców podpisanie umowy z wykonawcą możliwe jest w pierwszym półroczu 2025 r. Realizacja robót budowlanych przewidywana jest na lata 2027 - 2031.

mp / bielsko.info
źródło: wnp.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.