Reklama

Wiadomości

  • 30 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 2218

"Pediatryk" ma zapewnioną płynność finansową do 30 czerwca

Jest podpis pod zmianą w rozporządzeniu ministra zdrowia dotyczącego finansowania w drugim kwartale bieżącego roku świadczeń udzielanych dzieciom i młodzieży do 18 roku życia. Oznacza to, że Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej ma zapewnione środki m.in. na wypłaty personelu do końca czerwca.

Będzie specjalna uchwała Rady Miejskiej ws. Szpitala Pediatrycznego
"Pediatryk" ma zapewnioną płynność finansową do 30 czerwca · fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


Przypomnijmy, bielski szpital dziecięcy utracił płynność finansową po tym, jak Ministerstwo Zdrowia niespodziewanie w środku pandemii COVID-19 zmieniło zasady finansowania usług pediatrycznych.

- 1 lutego otrzymaliśmy oświadczenie Narodowego Funduszu Zdrowia informujące o tym, że zmienia się od początku 2021 roku sposób rozliczania pediatrii, a uzgodnienia Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej z funduszem z grudnia 2020 roku i stycznia 2021 roku są już nieważne. Zamiast comiesięcznego ryczałtu szpital będzie otrzymywał środki tylko za faktycznie wykonane świadczenia. Tymczasem z powodu koronawirusa pacjentów w bielskiej placówce, podobnie zresztą jak w szpitalach w całym kraju, było dużo mniej niż zwykle. Skutek? W bielskiej placówce zabrakło pieniędzy na wypłaty za styczeń br.! Pracownicy dostali wynagrodzenie dzień po terminie, ale tylko dzięki pilnie uruchomionej przez Powiat Bielski pożyczce w wysokości 1 mln zł - przypomina Magdalena Fritz, rzeczniczka prasowa Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej, któremu podlega bielski szpital dziecięcy.

- Minister Zdrowia 9 lutego wprowadził zmianę w rozporządzeniu, dzięki której nasz szpital mógł wnioskować o zaliczkę do NFZ w wysokości miesięcznego ryczałtu z zeszłego roku. Ta zmiana obejmowała pierwszy kwartał 2021 roku. Kolejna zmiana, podpisana właśnie przez ministra, wydłuża ten okres także na drugi kwartał - dodaje przedstawicielka starostwa.

Powiat Bielski, który jest organem prowadzącym placówkę wnosił o wycofanie się ze zmian w finansowaniu świadczeń pediatrycznych do zakończenia pandemii.

mp / bielsko.info

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.