bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 27 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 700

Czy łóżko i odpowiedni materac wpływają na zdrowy sen?

Materiał partnera:

Kupując łóżko do sypialni, często ignorujemy jego wpływ na nasze samopoczucie, które zapewnia zdrowy sen. Tymczasem źle dobrany mebel, a przede wszystkim materac może być przyczyną szeregu problemów zdrowotnych, z których nie zdajemy sobie sprawy. Jak wybrać materac i łóżko do sypialnie, które zapewnią nam fizyczny komfort?

Czy łóżko i odpowiedni materac wpływają na zdrowy sen?


Spędzamy w łóżku lwią część doby, a co za tym idzie całego życia, dlaczego więc tak mało uwagi poświęcamy doborowi odpowiedniego mebla i materaca. To w końcu od nich zależy zdrowy sen, a jego wpływu na nasze samopoczucie nie sposób przecenić. Udowodniono, że źle dobrany materac może być przyczyną:

  • Bólu kręgosłupa;
  • Bólu barków, miednicy i bioder;
  • Nieprawidłowego krążenia krwi;
  • Nieprawidłowej postawy ciała;
  • Alergii;
  • Niskiej wydajności organizmu i jego osłabienia;
  • Zaburzeń snu.


Jak źle dobrany materac wpływa na sen?Stary, niewygodny lub po prostu niedopasowany do nas materac w zasadniczy sposób pogarsza jakość snu. Jeśli jest dla nas za miękki, za twardy, odkształcony lub nie podtrzymuje prawidłowo systemu szkieletowego, najczęściej utrudnia zasypianie i sprawia, że sen jest niekomfortowy. Nie możemy podczas niego wypocząć i zregenerować sił w wystarczającym stopniu. Możemy budzić się w nocy z powodu bólu, niepokoju lub płytkiego snu, wstawać rano bez energii i siły na następny dzień.

Zużyty materac zaostrza problemy alergiczne, ponieważ jest pożywką dla roztoczy. Gromadzi się na nim naskórek, pot i cząsteczki kurzu. Najczęstszą reakcją na taki stan rzeczy są wysypki, sucha, podrażniona skóra, katar i kłopoty z oddychaniem, takie jak np. bezdech senny.

Nie ma przesady w stwierdzeniu, że odpowiedni materac poprawia jakość życia. Pozbędziesz się dzięki niemu przewlekłego bólu, zregenerujesz siły i odetchniesz, a to w znaczący sposób przekłada się na nasze zdrowie. W podobny sposób na nasz sen wpływa prawidłowo dobrane łóżko. Nie bez przyczyny ciągłe spanie na wersalce czy rozkładanej kanapie odbija się na naszej energii w ciągu dnia i powoduje szereg dolegliwości bólowych. Łóżko do sypialni powinno być dopasowane do twojego wzrostu, wagi i potrzeb.

Jak wybrać materac i łóżko, które wspomogą sen?Dzieci, których kręgosłup dopiero się kształtuje, powinny spać na materacu o stopniu twardości minimum 3, a najlepiej 4 lub 5. Osoby, które ważą więcej niż 90 kg również powinny celować w twardość powyżej 3, żeby materac odpowiednio podtrzymywał ich ciało. Pozostali mogą dopasować materac do własnych upodobań, pamiętając, aby nie był zbyt miękki, ponieważ to powoduje szereg problemów związanych z układem szkieletowym. Jeśli śpisz głównie na plecach, wybieraj twardość 4 lub 5, a jeżeli wolisz spać na brzuchu lub na boku, powinieneś zdecydować się na miękki materac poniżej 3.

Idealne łóżko do sypialni powinno nie tylko pasować do wnętrza, ale również do twojej postury. Mebel, na którym się nie mieścimy, nie zapewni prawidłowego wypoczynku. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu zarówno materaca, jak i mebli, bez względu na to, czy jest to łóżko sypialniane tapicerowane czy np. drewniane. Odpowiednia higiena zapewni ci sen wolny od problemów z alergiami.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://www.ordesign.pl/c/lozka,15