bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 10 września 2012
  • wyświetleń: 1839

Festiwal "Energicznie dla klimatu"

Urząd Miejski w Bielsku-Białej oraz Fundacja EkoRozwoju zapraszają na festiwal "Energicznie dla klimatu" będący finałem ogólnopolskiego konkursu "Gmina z klimatem".

Gemini Park, Festiwal Dobrej Energii
W Gemini Park odbyła się niedawno druga edycja Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii, teraz w naszym mieście odbędzie się festiwal "Energicznie dla klimatu". · fot. Andrzej Fryda


W konkursie, realizowanym przez FER wspólnie z Ministerstwem Środowiska, nagrodzono działania dla ochrony klimatu i racjonalnego zużycia energii. Pierwsze miejsce zajęło Bielsko-Biała, wśród wyróżnionych gmin znalazły się natomiast Częstochowa, Legnica, Tarnów, Niepołomice, Piaseczno i Szczawnica.

Akcje festiwalowe obejmą działania plenerowe i promocyjne. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w grach terenowych i quizach, warsztatach artystycznego malowania ekologicznych toreb, pokazach edukacyjnych dotyczących m.in. wykorzystania energii odnawialnych oraz metod praktycznego ograniczania emisji CO2.

Inauguracją Festiwalu będzie oficjalne wręczenie certyfikatu „Gmina z Klimatem” Prezydentowi Miasta Bielska-Białej, które będzie miało miejsce 11 września o 9.00 w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika (ul. Listopadowa 70), Wręczenie certyfikatu jest zintegrowane z programem Ogólnopolskiego Seminarium Szkoleniowego "Zrównoważony Rozwój Gminy”.

W tym samym czasie na obiektach sportowych przy ul. Piastowskiej rozpoczną się Rozgrywki Festiwalowe, które potrwają do godziny 14.00. Do rozgrywek, w których przewidziano wiele atrakcyjnych nagród typu energooszczędne żarówki LED, zestawy ograniczania strat energii etc, zaproszeni są uczniowie szkół - impreza ma jednak charakter otwarty i może w niej wziąć udział każdy kto tego dnia będzie w Bielsku-Białej.

Z kolei najatrakcyjniejszym elementem Festiwalu będzie innowacyjna gra "Eko-einstein" w której udział wezmą grupy z 4 najbardziej zaangażowanych szkół. Gra będzie wykorzystywała zasadę inteligentnych gier zespołowych, premiujących kooperację i twórcze racjonalne myślenie przy rozwiązywaniu kwestii środowiskowych. Gra przeprowadzona zostanie w oparciu o zasadę maszyny - domina, w której przekaz energii na początku wyzwala reakcję łańcuchową, która ostatecznie poskutkuje odsłonięciem posteru z przesłaniem (jego temat i forma pozostanie do końca zagadką). Jako elementy do budowy instalacji wykorzystane zostaną eksponaty nawiązujące do tematyki energii (takie jak przykładowo np. bryły węgla, wiatraczki).

Akcjom festiwalowym towarzyszyć będzie wystawa edukacyjna "7 uczynków dla klimatu", którą będzie można zobaczyć na terenie szkoły.

Działanie jest realizowane w ramach projektu pn.: „Klimatyczna Energia - ogólnopolska kampania promująca racjonalne gospodarowanie energią" dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Festiwal w Bielsku-Białej jest realizowany we współpracy z Fundacją Arka

adv / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.