bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 22 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 1278

Nie masz ręki do kwiatów? Nie szkodzi. Przedstawiamy 5 prostych roślin, które ocieplą wnętrze każdego mieszkania

Materiał partnera:

Rośliny produkują tlen, usuwają dwutlenek węgla, a niektóre z nich oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń. Sprawiają też, że puste mieszkanie staje się przytulnym azylem, cieszącym oko i poprawiającym nastrój. Nie każdy ma niestety doświadczenie w ich hodowli, z powodu czego część osób bywa zniechęcona myślą posiadania dużej, zielonej gromadki roślin. Jednak, jeśli nawet należysz do ich grona, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w Twoim domu zaroiło się od roślinnej zieleni. Przed Tobą 5 łatwych w uprawie roślin, które nadadzą niepowtarzalnego klimatu wnętrzu Twojego mieszkania.

Nie masz ręki do kwiatów? Nie szkodzi. Przedstawiamy 5 prostych roślin, które ocieplą wnętrze każdego mieszkania


Epipremnum aureumEpipremnum aureum pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Ma reputację jednej z najłatwiejszych w pielęgnacji roślin doniczkowych. Słynie z zielonych liści z żółtymi odcieniami, które przybierają kształt serca. W naturze znane jest z zarastania dna leśnego i pni drzew ze względu na system korzeni powietrznych. Jeśli epipremnum ma dobre warunki, można się spodziewać, że szybko osiągnie maksymalną długość. Roślina jest tolerancyjna względem podłoża, wilgotności oraz nasłonecznienia. Nie wymaga także specjalnych warunków podlewania.

ZamiokulkasZamiokulkas, czyli właściwie Zamioculcas zamiifolia, jest istniejącą od wieków rośliną, która pochodzi z suchej Afryki. Kilkadziesiąt lat temu holenderskie szkółki zlokalizowane w RPA dostrzegły potencjał rozmnażania rośliny i w 1996 roku zaczęły rozpowszechniać ją na całym świecie. Obecnie zamiokulkasy spotyka się na każdym kroku. Trafiają do biur, domów i galerii handlowych. Nadają się do dekoracji nowych mieszkań, które zobaczyć można chociażby przeglądając rynek pierwotny we Wrocławiu - obido.pl. Czemu zawdzięczają swój sukces? Są to przede wszystkim rośliny o szerokich, atrakcyjnych, ciemnozielonych liściach, które odbijają światło słoneczne i rozjaśniają pomieszczenia. Wyglądają imponująco oraz są łatwe w uprawie. Dobrze znoszą suszę oraz warunki słabego oświetlenia. Zamiokulkasy rosną dość wolno, dlatego też nie wymagają częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Rośliny te są także oczyszczaczami powietrza - usuwają z niego duże ilości szkodliwych substancji, w tym toluen i benzen.

KaktusyKaktusy są wspaniałym dodatkiem do domu ze względu na swoje efektowne kształty oraz kolce. Są to rośliny idealne dla osób, niemających ręki do kwiatów. Kaktusy to rośliny dość samowystarczalne. Przechowują wodę w korzeniach, liściach i łodygach, dzięki czemu potrzebują jej do życia bardzo niewiele. Pochodzą z obu Ameryk, występują na obszarach narażonych na suszę, dlatego też są doskonale przystosowane do życia w trudnych warunkach. Z pewnością przetrwają ciepłe i suche powietrze domów z centralnym ogrzewaniem. Kaktusy najlepiej się czują, gdy podlewane są rzadko. Jedyne co należy im zapewnić to słońce.

SansewieriaGdyby przyznawano nagrodę dla najbardziej tolerancyjnej rośliny, sansewieria z pewnością byłaby jednym z liderów. Pielęgnacja wężownicy, bo tak jest nazywana, jest bardzo prosta. Sansewierie są roślinami, które można zaniedbywać tygodniami, a mimo to, dzięki swoim twardym, zdobionym różnymi odcieniami zieleni liściom, nadal będą wyglądać dobrze. Dużo wody magazynują we wspomnianych już liściach, z powodu czego są w stanie długo przetrwać bez podlewania. Dobrze znoszą też słabe światło oraz kurz. Ich dodatkowym atutem jest zdolność oczyszczania powietrza.

GruboszeNie trzeba ich nikomu przedstawiać, są popularne i często spotykane. Pochodzą z Republiki Południowej Afryki i Mozambiku. Sławę zawdzięczają grubym, mięsistym, błyszczącym, gładkim liściom, mającym niekiedy różnorodne kształty. Liście mają kolor od ciemnozielonego do czerwonego na krawędziach. Rośliny gromadzą w nich wodę, dzięki czemu są odporne na suszę i będą zachwycać oko, nawet gdy zostaną zapomniane na pewien czas.

Zobacz także rośliny, mające zbawienny wpływ na jakość powietrza.