bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 9 września 2012
  • wyświetleń: 1872

Z "Tyszkiewiczem" do pracy

Znaleźć nową pracę nie jest łatwo. Szczególnie pierwszą pracę. Młodzi ludzie narzekają, że pracodawcy są zbyt wymagający.

Chcieliby zatrudniać osoby po studiach, z co najmniej 5-letnim doświadczeniem zawodowym i znajomością kilku języków obcych. Z drugiej strony właściciele firm, którzy szukają fachowców, narzekają, że absolwenci na pytanie "No dobrze, ale co tak właściwie Pan/Pani potrafi?" nie wiedzą, co odpowiedzieć…

Co zrobić, aby znaleźć dobrą pracę, jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy, jakich błędów unikać? O poszukiwaniu pracy opowiada kierownik Biura Karier Bielskiej Wyższej Szkoły im. J. Tyszkiewicza Mirosława Romaszkan.

- Młodzi ludzie szukając pracy popełniają kilka banalnych błędów - brakuje im pewności siebie, z niechęcią myślą o pracy w innym mieście, boją się rozmowy kwalifikacyjnej i na co zwróciło mi ostatnio uwagę kilku pracodawców - moją problemy z poprawnym wypowiadaniem się i pisaniem w języku polskim.

- Pewność siebie daje wiedza - należy więc jak najlepiej wykorzystać okres nauki i po prostu się uczyć. Warto również pójść chociażby na kurs autoprezentacji. Należy starać się o pracę w wyuczonym zawodzie - często się zdarza, że obawiając się, że innej pracy nie znajdziemy - angażujemy się w przedsięwzięcia nie do końca zgodne z naszymi zainteresowaniami - to błąd. Szukajmy tej wymarzonej pracy - złóżmy swoje dokumenty w wymarzonej firmie nie czekając na ogłoszenia o poszukiwaniu pracowników, przypominajmy się co jakiś czas - wytrwałość, entuzjazm i zapał są w cenie.

- Warto również rozglądać się nie tylko po naszej najbliższej okolicy - w innych regionach polski firmy również szukają pracowników. Jeżeli możemy wyjechać do pracy do Anglii czy do Niemiec - to nie powinna nas zniechęcać praca we Wrocławiu, Rzeszowie czy Poznaniu. Wkrótce na naszym rynku pracy normą będzie model amerykański: 5 - 7 zmian pracy (i często miejsca zamieszkania) w ciągu życia.

- Należy dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Być gotowym do wykonania jakiejś praktycznej czynności - przygotowania mediaplanu, projektu graficznego czy rozmowy z klientem. Jeden z szefów firmy współpracującej z "Tyszkiewiczem" powiedział mi kiedyś: "Dzisiaj widzę, że gdybym wybierając pracowników opierał się tylko na CV - to najbardziej wartościowych bym odrzucił." Nie znaczy to jednak, że dobre CV nic nam nie da - wprost przeciwnie, dzięki niemu mamy szansę być zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. CV powinno być nowoczesne - "kompetencyjne" - czyli wymieniamy w nim nasze umiejętności. Wpisując zainteresowania zastanówmy się co tak naprawdę nas interesuje, co ostatnio robiliśmy z pasją.

- Pracodawcy wolą pracowników z doświadczeniem - nie oburzajmy się na nich. Nie musimy przecież pracować na pełny etat w wyuczonym zawodzie w trakcie studiów. Wystarczy również wolontariat, praca dla lokalnej społeczności również sport - ważne, aby coś robić na serio i dobrze. Oraz mieć jakiś dokument, który to potwierdzi.

- Nie zrażajmy się niepowodzeniami - rozwijajmy się, kształćmy, bądźmy na bieżąco z nowinkami z naszej branży. Jednocześnie nie zaniedbujmy zainteresowań. Warto przeczytać też, raz na jakiś czas, książkę - nie koniecznie powinna to być literatura fachowa.

Na pocieszenie dla absolwentów uczelni wyższych: z danych GUS wynika, że w III kwartale 2011 r. przeciętny Polak średnio szukał w pracy aż 11 miesięcy. Spośród wchodzących na rynek pracy absolwenci szkół wyższych szukali pracy najkrócej, bo około 9 miesięcy. Najdłużej - prawie rok, szukają pracy bezrobotni najsłabiej wykształceni (wykształcenie gimnazjalne, podstawowe i niepełne podstawowe).

adv / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.