Wiadomości

  • 19 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 4611

Policja apeluje: Lepiej samemu zgłosić się do najbliższego komisariatu

Tylko w kwietniu policjanci z Bielska-Białej zatrzymali 47 poszukiwanych przez sąd lub prokuraturę. Stróże prawa tropią poszukiwanych aż do skutku. I ten skutek zwykle jest dla nich nagły, zaskakujący i zawsze nieprzyjemny. Funkcjonariusze zwracają uwagę, że lepiej zgłosić się samemu - i to lepiej dla samych poszukiwanych.

policja, radiowóz
Policja apeluje: Lepiej samemu zgłosić się do najbliższego komisariatu · fot. Urząd Marszałkowski


Zatrzymanie to z reguły wynik żmudnej pracy śledczych. W poszukiwania angażują się również dzielnicowi i policjanci z zespołów patrolowych. Niekiedy jednak poszukiwani wpadają w ręce stróżów prawa w niecodzienny sposób.

- W czwartek po południu policjanci z Jasienicy podjęli interwencję wobec mężczyzny, który nie zasłaniał ust i nosa, w miejscu gdzie było to nakazane. Po jego wylegitymowaniu i sprawdzeniu w policyjnej bazie danych okazało się, że 33-letni mieszkaniec powiatu bielskiego jest poszukiwany. Został zatrzymany i doprowadzony do zakładu karnego, gdzie spędzi najbliższe 3 miesiące. To nie pierwszy raz kiedy osoba poszukiwana przez policję wpada z powodu nie korzystania z maseczki - informuje asp. szt. Roman Szybiak p.o. oficera prasowego KMP w Bielsku-Białej.

Tego samego dnia do południa w sklepie wielobranżowym przy bielskiej ulicy Gazowniczej ochrona ujęła sprawcę kradzieży butelki alkoholu. Na miejsce został skierowany patrol policji, który ukarał 57-latka z Bielska-Białej mandatem karnym za kradzież. Kiedy został sprawdzony w Systemie Informacyjnym Schengen wyszło na jaw, że jest poszukiwany przez niemieckie organy ścigania.

W ostatni poniedziałek inni poszukiwany, 49-letni bielszczanin przesadził z alkoholem i zasnął w jednej z klatek schodowych bloku przy ulicy Relaksowej w Wapienicy. Kiedy na miejsce przyjechali mundurowi szybko ustalili, że jest on poszukiwany przez sąd, gdyż miał do odbycia karę 8 miesięcy pozbawienia wolności.

- Policjanci szukają aż do skutku. I ten skutek zwykle jest dla osób poszukiwanych nagły, zaskakujący i zawsze nieprzyjemny. Może nastąpić podczas kontroli drogowej, legitymowania na ulicy, podczas wakacji spędzanych razem z rodziną lub służbowej podróży. Poszukiwany jest zatrzymywany i natychmiast doprowadzany do najbliższej jednostki policji, a zwykle już następnego dnia, do zakładu penitencjarnego - dodaje przedstawiciel bielskich stróżów prawa.

- Nie ma już czasu na załatwianie i porządkowanie swoich spraw rodzinnych i zawodowych. Kiedy policjanci zatrzymują osobę poszukiwaną w sytuacjach takich jak rodzinne wakacje czy podróż narażeniu na stres związany z zatrzymaniem są również bliscy osoby poszukiwanej, często także małoletnie dzieci, które nie zawsze rozumieją sytuację. Dlatego — między innymi — lepiej zgłosić się samemu do najbliższej jednostki policji - podsumowuje Szybiak.

mp / bielsko.info

źródło: KMP Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.