bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 15 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 3162

Parkowanie w centrum? W strefie albo na obrzeżach

Strategia zakłada eliminację ruchu samochodowego z centrum Bielska-Białej. Mowa o tzw. polityce parkingowej wdrażanej przez władze miasta. W jej ramach powstają parkingi terenowe i poszerzona zostanie strefa płatnego parkowania.

parking, spp, strefa płatnego parkowania, parkowan
Parkowanie w centrum? W strefie albo na obrzeżach · fot. bielsko.info


Wracamy do tematu powstania w Bielsku-Białej strategii parkingowej. Do władz miasta trafił pod koniec marca pomysł, by taką opracować.

W związku z trwającymi pracami projektowymi, które zmienią charakter i wygląd Placu Wojska Polskiego oraz jego otoczenia, niezbędne jest określenie strategii naszego miasta dotyczącej miejsc parkingowych w centrum oraz bezpośrednich okolicach centrum - stwierdził bielski radny Andrzej Gacek.

Potrzeba jest tym większa, że - jak dodał przedstawiciel bielszczan - na spotkaniach z mieszkańcami zgłaszane są sprzeczne postulaty.

- Jedna grupa oczekuje zwiększenia miejsc parkingowych, druga ich likwidacji lub zmniejszenia. Wykonawcy realizujący prace projektowe muszą mieć wiedzę na temat strategii. Mieszkańcy zaś powinni uczestniczyć w konsultacjach, dyskusjach nad ustaleniami takiej strategii - wyjaśnił Gacek.

Tymczasem przedstawiciele Ratusza wyjaśniają, że "przyjęta i realizowana strategia parkingowa w Bielsku-Białej zakłada eliminowanie ruchu pojazdów ze ścisłego centrum, zachowując miejsca postojowe jedynie na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania, lub organizując nowe na jego obrzeżu".

- Konsekwencją takich działań jest wybudowanie poza ścisłym centrum miasta parkingów terenowych zlokalizowanych przy ulicy Broniewskiego i Rychlińskiego, a także planowana budowa parkingów wielopoziomowych przy ulicy Lwowskiej jak również przy ulicy Kopernika. Pragnę zauważyć, że przy ulicy Paderewskiego wyprzedzająco, przed budową placu Wojska Polskiego wybudowano parking terenowy, który rekompensuje przeznaczone do likwidacji miejsca parkingowe zlokalizowane na nim. Ponadto w ramach rozbudowy ulicy Cyniarskiej zaprojektowano parking, który uzupełni ofertę parkingową miasta - opisał Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

Jak dodał, w ramach polityki parkingowej od 1 lipca rozszerzona zostanie strefa płatnego parkowania o dodatkowe 450 miejsc.

- W konsekwencji wprowadzenia obowiązku wniesienia opłaty za parkowanie ograniczony zostanie ruch pojazdów, co jest zgodne z przyjętą strategią eliminowania ruchu z centrum naszego miasta - podkreślił wiceprezydent.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.