bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 6 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 693

Jak dużo powinien jeść pies?

Materiał partnera:

Dawkowanie karmy dla psa zależy od jego indywidualnych preferencji, a także wielu innych czynników, między innymi wieku i masy ciała. Zbyt mało jedzenia może doprowadzić do niedowagi i niedoborów niektórych witamin czy minerałów, np. wapnia i fosforu. Z kolei przekarmianie jest niezdrowe dla zwierzęcia, ponieważ może doprowadzić do nadwagi i otyłości. Sprawdź najważniejsze informacje na temat tego, jak dużo powinien jeść pies.

Jak dużo powinien jeść pies?


Dawkowanie karmy dla psa - dlaczego jest tak ważne?Prawidłowa masa ciała ma wpływ nie tylko na wygląd zwierzęcia, ale przede wszystkim na jego zdrowie i samopoczucie. Dawkowanie karmy dla psa ma ogromne znaczenie, ponieważ wpływa na dostarczenie niezbędnych składników odżywczych do jego organizmu. Prawidłowe żywienie przekłada się na optymalną ilość energii, samopoczucie oraz prawidłową masę ciała. Właśnie dlatego zaleca się podawanie gotowej, pełnoporcjowej karmy dla psa, aby otrzymał wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Zanim zastanowisz się ile karmy dla psa podawać na co dzień, weź też pod uwagę ryzyko nadwagi oraz niedowagi. Obydwa problemy są bardzo niekorzystne dla zdrowia psa. Większa masa ciała szybko może doprowadzić do otyłości, która jest poważną chorobą. Z kolei niedowaga może być niebezpieczna ze względu na ryzyko niedoboru ważnych substancji odżywczych, co może skutkować poważnymi chorobami. Jeśli widzisz niezamierzone zmiany w masie ciała u swojego psa, najlepiej skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Od czego zależy, ile powinien jeść pies?Zanim dowiesz się, ile je szczenię, a ile dorosły pies, warto zastanowić się nad tym, od czego zależy dawkowanie karmy. Przede wszystkim, jako opiekun, musisz obserwować swoje zwierzę i zapoznać się z jego indywidualnymi potrzebami. Na to, ile karmy dla psa jest odpowiednie, wpływa wiele czynników. Wśród nich trzeba wymienić:

  • wiek,
  • wielkość i masę ciała,
  • poziom aktywności fizycznej,
  • stan zdrowia,
  • indywidualne preferencje.


Pies, który jest energiczny i ma dość żywiołowy temperament, potrzebuje znacznie więcej kalorii niż leniwy senior, który smacznie śpi na kanapie przez większość dnia.

Planowanie tego, jak dużo powinien jeść pies, powinno uwzględniać również odpowiednią kaloryczność i zawartość składników odżywczych. Każde zwierzę powinno przyjmować optymalną dawkę białek, tłuszczów, węglowodanów, a także witamin i minerałów. Gotowa, pełnoporcjowa karma dla zwierząt zawiera w dziennej porcji odpowiednie proporcje i ilości wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Właśnie dlatego warto postawić na gotowe jedzenie. Kieruj się też informacjami na opakowaniu, aby dopasować karmę indywidualnie do swojego zwierzęcia.

Ile razy dziennie je szczeniak?Kiedy zwierzę przyjdzie na świat, jego głównym posiłkiem jest mleko matki. W niektórych przypadkach konieczne jest podawanie preparatu mlekozastępczego. Stopniowo, w 3-4 tygodniu życia należy przyzwyczajać młode psy do spożywania pokarmów stałych. Nie ma jednej złotej zasady co do tego, ile je szczeniak na tym etapie. Trzeba rozpocząć od niewielkich ilości pokarmu stałego. Warto podawać mu karmę suchą rozmoczoną w preparacie mlekozastępczym lub wodzie lub rozgniecioną karmę mokrą, aby stopniowo nauczył się ją gryźć i przeżuwać. W 6. lub 8. tygodniu życia, kiedy następuje odstawienie szczenięcia od matki, trzeba mu podawać od czterech do pięciu posiłków dziennie. Następnie, aż do 6. miesiąca życia, częstotliwość zmniejsza się do czterech lub trzech, a powyżej 7. miesiąca jest ona taka sama jak u psów dorosłych i wynosi od 2 do 3 posiłków dziennie.

Ile karmy dla psa dorosłego i w jakich odstępach?Najważniejsze, aby pies otrzymywał pokarmy regularnie. Stały dostęp do jedzenia może mieć niekorzystny wpływ na jego zdrowie, ponieważ powoduje, że zwierzę zjada więcej, niż potrzebuje jego organizm, a to prowadzi do otyłości. Dorosłe zwierzęta powinny otrzymywać 2 lub 3 posiłki dziennie. Jeśli chodzi o ilość karmy, najlepiej będzie, jeśli zdasz się na informacje na opakowaniu pełnoporcjowego jedzenia. Warto jednak zaznaczyć, że zalecane jest podawanie zarówno karmy mokrej, jak i suchej w proporcjach 1:1 pod względem masy.

Niektóre rasy, szczególnie te miniaturowe, potrzebują innej częstotliwości jedzenia. Z uwagi na wrażliwy układ pokarmowy, powinny otrzymywać odpowiednią porcję żywieniową częściej niż duże psy.