bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 29 marca 2021
  • wyświetleń: 427

Magia MMA, czyli o mieszance technik walki, słów kilka

Materiał partnera:

Mieszanych Sztuk Walki nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. MMA jest prawdopodobnie jedną z kilku najlepiej rozpoznawalnych w Polsce dziedzin sportu; obok skoków narciarskich, piłki nożnej i siatkówki. Wszystko to jest zasługą nie tyle sukcesywnie zwiększającej się liczby zawodników zawodowych i amatorskich w naszym kraju, co sukcesem wynikającym z niegasnącego zainteresowania mediów. W wielu krajach europejskich MMA rozpala wyobraźnię kibiców, gromadzi w trakcie zmagań spore grupy widzów przed mediami tradycyjnymi i cyfrowymi oraz zachęca coraz więcej młodych ludzi do rozpoczęcia treningów. Coraz większą popularnością cieszy się także obstawianie sportów walki.

Czy MMA to nowa koncepcja, czy raczej usystematyzowanie starych technik?MMA nie jest wynalazkiem nowym w świecie sportu, jego pewne konotacje historyczne odnaleźć możemy w systemach walki na różnych kontynentach i w różnych - częstokroć odmiennych - kulturach. I tak przykładowo, system, który znamy dziś pod nazwą brazylijskie jiu-jitsu, to swoista mieszanka uderzeń z ulicznych brazylijskich sposobów walki oraz elementów jiu-jitsu, zapasów i judo.

Niektórzy, jak słynna szkoła Gracie - wywodzą je z walk uprawianych przez brazylijskich niewolników, a potem miejskiego proletariatu, dla których dostęp do broni był oczywiście zakazany, podobnie jak uprawianie boksu w stylu klasycznym. Zanim nastąpiło usystematyzowanie w formie nowoczesnego brazylijskiego jiu-jitsu, owa mieszanka walk skupiała się przede wszystkim na chwytach, rzutach i unieruchomieniu przeciwnika poprzez dźwignię lub duszenie - przypomnijmy, uderzenia mogły być powodem do oskarżenia o przygotowanie wystąpienia przeciw klasom panującym. A o BJJ, zwłaszcza w wersji skupiającej się na walce w parterze wspominamy tu dlatego, bo w pierwszych turniejach MMA zawodnicy BJJ nie mieli równych sobie, pokonując nawet doświadczonych „uderzaczy”, czyli zawodników, których techniki skupiały się na ciosie. Podobne struktury i mieszane techniki w stylu dzisiejszego MMA znaleźć można i pod innymi szerokościami geograficznymi i w innych okresach historycznych.

Dlaczego MMA jest tak popularne wśród sportów walki?Niektórzy wywodzą MMA ze starożytnych technik walki, w których łączono klasyczne zapasy z uderzeniami w różnych konfiguracjach. Dyscyplina taka, zwana pankrationem, została włączona do zakresu greckich igrzysk olimpijskich już w roku 648 p.n.e. Wracając do czasów współczesnych - angielska nazwa tej arcyciekawej i widowiskowej dyscypliny sportowej sugeruje, iż zawodnik może korzystać w trakcie walki z jak największego wachlarza przeróżnych technik walki. Sprzyja temu fakt, iż w MMA mamy bardzo niewiele ograniczeń i barier, jeśli chodzi o zastosowanie chwytów, ciosów i ataków.

Od Brazylii w poprzednim krótkim rozdziale zaczęliśmy nie bez przyczyny, ponieważ to w tym kraju narodziła się inna dyscyplina, która przenika między innymi wspomniane brazylijskie jiu-jitsu. Mianowicie wielu teoretyków sportu twierdzi, że bezpośrednim zaczynem pojawienia się MMA, było Vale Tudo. Może nie system, ale bardziej sposób lub styl walki, w którym na drodze do pokonania przeciwnika dozwolone było niemalże wszystko.

Kamieniem milowym na drodze do popularyzacji MMA jest powstanie, najważniejszej chyba i jednocześnie najbogatszej, federacji tego sportu. Mówimy tu o UFC, czyli o Ultimate Fighting Championship, które zaistniało w Stanach Zjednoczonych w roku 1993. Od niej wszystko się zaczęło i jak grzyby po deszczu powstawać zaczęły krajowe stowarzyszenia i federacje, na przykład japońska Pankrase lub jedna z największych w Europie - powstała w Polsce, Konfrontacja Sztuk Walki. Jednakże to UFC wiedzie prym w świecie MMA i do niej z racji rozpoznawalności medialnej, potencjalnych zarobków, jak i klasy przeciwników, chcieliby być zaproszeni zawodowi zawodnicy z całego świata.


Jak właściwie wygląda obstawianie sportów walki?W świecie zakładów bukmacherskich obstawianie sportów walki oraz zakłady na gry zespołowe, różnią się od siebie podejściem obstawiających. W przypadku tych ostatnich bardzo ważną rolę odgrywają często zmieniające się statystyki, ponieważ teamy piłkarskie, koszykarskie w dobrych i prężnych ligach rywalizują ze sobą praktycznie co parę dni, więc praktycznie na bieżąco możemy ocenić ich status i dyspozycję. Z kolei, zawodnicy MMA podchodzą do ważnych, zawodowych walk na przestrzeni kilku miesięcy. na stronie: https://obstawianie-meczy.net/blog/mma-obstawianie-spotow-walki-zaklad-fame-mma/ można przeczytać czym jest i jak obstawiać Fame MMA

Federacja UFC ma w swej stajni takich, którzy mierzą się ze sobą dwa-trzy razy do roku, niczym zawodowi bokserzy. Rzecz jasna, nie trzeba wspominać, iż tzw. czas pomiędzy, pożytkowany bywa na intensywne treningi i sparingi. Niemniej, obstawianie sportów walki również wymaga pewnego zasobu wiedzy. Bardzo ważny jest dla obstawiającego, bilans zwycięstw i porażek danego zawodnika. Uczestniczący w zakładach, musi także na bieżąco robić tzw. „research prasowy”, który polega na śledzeniu wszelkich (branżowych oczywiście) informacji i doniesień prasowych o kondycji, warunkach zdrowotnych i prawdopodobnych kontuzjach danego zawodnika, którego chcemy obstawiać przed kolejną galą lub mistrzostwami.

Obstawianie sportów walki wymaga także obserwacji wagi zawodników. Ci, którzy musieli w okresie przedstartowym zrzucić masę, by zmieścić się w limicie wagowym, z reguły będą bardzo osłabieni intensywna dietą lub szybkim wypłukiwaniem wody z organizmu (najlepszy sposób, by dzień przed walką pozbyć się jednego, dwu nadliczbowych kilogramów). Warto więc poczytać i posłuchać komentatorów, czy odchudzony w ten sposób zawodnik sprawia wrażenie osłabionego czy raczej pełnego sił.