bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 29 marca 2021
  • 30 marca 2021
  • wyświetleń: 4341

ZIAD podsumował trudny sezon na stoku "Dębowiec"

Wyjątkowo trudny i krótki sezon podsumował Bielsko-Bialski Ośrodek Rekreacyjno-Narciarski Dębowiec. Głównie z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa stok był czynny tylko 47 dni, w tym 18 wyłącznie dla treningów klubowych. Przychód netto ze sprzedaży biletów wyniósł dokładnie 367.766,96 zł.

Reklama

dębowiec
ZIAD podsumował trudny sezon na stoku "Dębowiec" · fot. bielsko.info


W ciągu tych 47 dniu kolej liniowa zrealizowała 99.136 przewozów, a wyciąg narciarski 15.110.
Jak podsumowuje Bielsko-Bialski Ośrodek Rekreacyjno-Narciarski Dębowiec, decyzja o naśnieżeniu stoku - pomimo publikacji rozporządzenia Rady Ministrów z 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - nie była łatwa. Została podjęta, podobnie jak w większości ośrodków narciarskich w Polsce, z uwagi na fakt, że już wcześniej ośrodek poczynił przygotowania do sezonu zimowego - jeszcze jesienią wykonano wszystkie niezbędne przeglądy techniczne, próby i odbiory całej infrastruktury, instalacji naśnieżającej, kolei linowej i wyciągu narciarskiego.

W rozporządzeniu wprowadzono ograniczenia do 17 stycznia i - w ocenie pracowników ośrodka - wstrzymywanie się z naśnieżaniem stoku (w chwili idealnych do tego warunków pogodowych) do czasu, gdy już pewne będzie, że Rada Ministrów tej daty nie przesunie, mogłoby skutkować całkowitym brakiem możliwości uruchomienia Dębowca. Tym samym, z uwagi na warunki klimatyczne panujące na wysokości, na której zlokalizowany jest BBORN Dębowiec, niezbędne było wykorzystanie wszystkich mroźnych nocy i dni.

Warunkiem podjęcia naśnieżania jest temperatura w punkcie rosy na poziomie przynajmniej -3 st.C. Czas potrzebny do pełnego naśnieżenia stoku, czyli 50 cm pokrywy śnieżnej przy spadku temperatury punktu rosy w nocy -10 st.C, a w ciągu dnia -4 st.C, przy wykorzystaniu wody na poziomie 144m3/h w ciągu dnia i 155m3/h w nocy - to około 120 godzin. Mniej korzystne warunki klimatyczne znacznie wydłużają proces pełnego naśnieżenia. Operator ośrodka nie mógł doprowadzić do sytuacji, że mieszkańcy Bielska-Białej po zniesieniu ograniczeń nie mogliby korzystać z miejskiego stoku, podczas gdy inne ośrodki byłyby w pełnej gotowości.

25 stycznia, po zakończeniu naśnieżania i odbiorze stoku przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, ośrodek został odpłatnie udostępniony jednemu katowickiemu i pięciu bielskim klubom narciarskim do treningów licencjonowanych zawodników, których nie obowiązywały ograniczenia zawarte w rozporządzeniu rządu. Treningi odbywały się codziennie, według ustalonego harmonogramu, do którego na bieżąco mogły dopisywać się kolejne kluby. W okresie klubowych treningów zrealizowano 10.599 przewozów koleją linową, osiągając przychód netto 318 55,38 zł.

Od 12 lutego BBORN Dębowiec funkcjonował jako obiekt ogólnodostępny w ścisłym reżimie sanitarnym, zgodnie z zaleceniami branżowymi wydanymi przez Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii i Głównego Inspektora Sanitarnego. Na terenie ośrodka obowiązywały nakaz zakrywania nosa i ust oraz zachowania dystansu społecznego. Działały stacje do dezynfekcji, sprzęt z wypożyczalni po każdorazowym użyciu był dezynfekowany, często dezynfekowano również powierzchnie dotykowe oraz - przed rozpoczęciem pracy kolei - kanapy i orczyki wyciągu. Obowiązywało również ograniczenie liczby osób korzystających z ośrodka narciarskiego i limity zajmowanych miejsc na kanapach.

Obsługa kolei linowej i wyciągu narciarskiego tak kierowała ruchem pasażerskim, aby nie tworzyły się zatory w okolicach peronów.

W okresie ogólnodostępnym ośrodek zrealizował 88.537 przewozów koleją linową oraz 15.110 przewozów wyciągiem narciarskim, osiągając ze sprzedaży biletów 335.911,58 zł przychodu netto.

12 marca, pomimo doskonałych warunków narciarskich, w związku z dużym wzrostem zachorowań w Bielsku-Białej i powiecie bielskim podjęto decyzję o czasowym zawieszeniu sezonu zimowego. Ostatecznie sezon został zamknięty 20 marca decyzją ministra zdrowia wprowadzającą lockdown na terenie całego kraju.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.