Wiadomości
- 28 marca 2021
- wyświetleń: 3182
Koronawirus w bielskim domu dziecka - strefa zielona i czerwona
W Domu Dziecka w Bielsku-Białej, gdzie część dzieci jest zdrowych a część zakażonych, konieczne było wydzielenie stref i zdezynfekowanie całego budynku. Pomogli w tym żołnierze obrony terytorialnej.

Zespół interwencyjny w skład którego wchodzą żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej działa na terenie województwa śląskiego praktycznie od początku pandemii. W Domach Pomocy Społecznej, Domach Seniora, Hospicjach, Domach Dziecka i innych placówkach z pobytem stałym zajmuje się między innymi zaaranżowaniem przestrzeni i edukacją zarówno personelu jak i podopiecznych.
Żołnierze tworzą strefy „zieloną” dla zdrowych i „czerwoną” dla osób zakażonych, w której mogli odbywać kwarantannę i odzyskiwać zdrowie nie stanowiąc zagrożenia dla pozostałych mieszkańców, budują śluzy dekontaminacyjne, ozonują i odkażają pomieszczenia, korytarze oraz klatki schodowe. Wszystko po to by zarówno mieszkańcy jak i personel byli bezpieczni.

Tak jest także w przypadku Domu Dziecka w Bielsku-Białej, gdzie część dzieci jest zdrowych a część zakażonych, konieczne więc było wydzielenie stref i zdezynfekowanie całego budynku. Do tej pory śląscy terytorialsi wsparli już w ten sposób kilkadziesiąt placówek. Jak podkreśla st. szer. Paweł Kanafoski ze 133 batalionu lekkiej piechoty 13 ŚBOT, w obecnej sytuacji właśnie takie działania są przykładem patriotyzmu.

- Teraz walczymy na innej wojnie niż te do których się szkoliliśmy, z niewidzialnym ale równie niebezpiecznym wrogiem. Walczymy ramię w ramię z medykami i strażakami o życie i zdrowie mieszkańców naszego regionu. Nie wyobrażam sobie w tej sytuacji siedzieć bezczynnie gdy wiem, że mogę pomóc - podkreśla st. szer. Kanafoski.

Jak zaznacza dowódca 13 ŚBOT, płk. Tomasz Białas, nasi żołnierze wraz z żołnierzami z wojsk operacyjnych i innymi służbami działają na wielu frontach walki koronawirusem.
- Od ponad roku nasi żołnierze nieprzerwanie wspierają szpitale, domy pomocy społecznej, hospicja i różnego rodzaju placówki, pomagają policji w kontroli kwarantanny, przewożą sprzęt do szpitali, pomagają w budowie i funkcjonowaniu szpitali tymczasowych, pomagają kombatantom i seniorom. Trudno wymienić wszystkie działania do jakich są kierowani w czasie pandemii. Są po prostu wszędzie tam gdzie jest taka potrzeba bo wsparcie mieszkańców naszego regionu to jedno z ich podstawowych zadań. Co jednak najważniejsze - nie robią tego dlatego, że muszą, ale dlatego, że chcą - dodaje płk. Białas.
Zadania te żołnierze realizują w ramach operacji "Trwała Odporność".
ZOBACZ TAKŻE

Nie żyje Andrzej Michalski, kierownik Domu Dziecka w Cygańskim Lesie

Skrzyżowania równorzędne - brawura, nie brak oznakowania

Nie będzie konsultacji w sprawie cudzoziemców

Dach podstawówki do remontu

26 kwietniaDzień Ziemi w Bielsku-Białej: urzędnicy zapraszają do wspólnego sprzątania

[FOTO] Złoty Medal Gloria Artis dla profesor Ewy Chojeckiej - hołd dla ikony bielskiej kultury
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.